Adilcevaz'da Kuraklık! 700 Hanelik Köy Susuz Kaldı, Yetkililerden Acil Çözüm Bekleniyor

Adilcevaz'da Kuraklık! 700 Hanelik Köy Susuz Kaldı, Yetkililerden Acil Çözüm Bekleniyor
Bitlis'in Adilcevaz ilçesine bağlı Göldüzü köyünde yaşanan kuraklık, 700 hanelik köyü susuz bıraktı. Sondaj kuyularının kuruması sonucu köylüler taşıma suyla ihtiyaçlarını karşılarken, çaresiz köy sakinleri yetkililerden acil çözüm talep ediyor.

Bitlis'in Adilcevaz ilçesine bağlı, 700 nüfuslu Göldüzü köyü, yaşanan kuraklıkla baş etmeye çalışıyor. Son dönemde artan iklim değişikliği, köydeki su kaynaklarının kurumasına yol açarak köy halkını susuz bıraktı. Kuraklık, ilçenin en büyük köylerinden biri olan Göldüzü köyünü olumsuz etkileyerek büyük bir su sıkıntısı yaşanmasına neden oldu.

Kuraklık Sebebiyle Köyde Su Krizi: Sondaj Kuyularının Kuruması Hayatı Zorlaştırıyor

Köy sakinleri, açılan sondaj kuyularının kuraklık nedeniyle kuruması sonucu hayatlarını taşıma suyla idare etmek zorunda kaldıklarını belirtiyor. Köy Muhtarı Halis Oruçlu, su sıkıntısı konusunda yetkililere bilgi verdiklerini ancak henüz somut bir çözüm alamadıklarını dile getiriyor. Köyün zaten su kaynağı bulunmadığını ve geçici olarak açılan sondaj kuyusunun kullanıma uygun olmadığının tespit edildiğini ifade eden Muhtar Oruçlu, halkın perişan durumda olduğunu vurguluyor.

Göldüzü köyünün Adilcevaz'ın en büyük ve en eski köylerinden biri olduğunu belirten köy sakinlerinden Ekrem Erçetin de susuzluk sorununa dikkat çekiyor. Kuraklık nedeniyle köydeki tüm evlerin önündeki sondaj kuyularının da kuruduğunu ve bu durumun çaresizlik içinde yaşamak anlamına geldiğini söylüyor. Erçetin, yetkililere seslenerek acil bir çözüm beklediklerini vurguluyor.

Adilcevaz'ın Büyük Köyünde Su Krizi: Kuyular Kurudu, İçme Suyu Kalitesi Tehlikede

Adilcevaz Kaymakamlığı ise konuyla ilgili açıklamasında, Göldüzü köyünün Adilcevaz'ın en büyük köylerinden biri olduğunu ve şebeke suyunun olmadığını belirtiyor. Kaymakamlık, köy halkının su ihtiyacını kendi açtıkları kuyulardan temin ettiğini ancak kuraklık nedeniyle bu kuyuların da kuruduğunu doğruluyor. Yapılan su numunesi tahlilinin, çıkan suyun içme suyu kalitesine uygun olmadığını gösterdiğini aktarıyor. Kuraklığın genel kuraklık sebebiyle yaşandığına dikkat çeken yetkililer, çözüm için çalışmaların devam ettiğini bildiriyor.

Adilcevaz'ın en büyük köylerinden biri olan Göldüzü köyünün yaşadığı susuzluk sorunu, köylülerin günlük yaşamını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Kuraklıkla mücadelede zamanında alınacak tedbirler ve kalıcı çözümlerin üretilmesi önem taşıyor. Yetkililerin, köy halkının çaresizliğine kulak vererek acil bir çözüm bulması bekleniyor.

wnkq.jpg
Adilcevaz'da Kuraklık: 700 Hanelik Köy Susuz Kaldı, Yetkililerden Acil Çözüm Bekleniyor - Mutki Haber
qbwjh.jpg
Adilcevaz'da Kuraklık: 700 Hanelik Köy Susuz Kaldı, Yetkililerden Acil Çözüm Bekleniyor - Mutki Haber
wnqkas.jpg
Adilcevaz'da Kuraklık: 700 Hanelik Köy Susuz Kaldı, Yetkililerden Acil Çözüm Bekleniyor - Mutki Haber

Kaynak:İhlas Haber Ajansı (İHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.