Ahlatlı Vatandaş, Önce Sporunu Yaptı Sonra Üretimini

Ahlatlı Vatandaş, Önce Sporunu Yaptı Sonra Üretimini
Bitlis'in Ahlat ilçesinde yaşayan Bülent Akarsu, spor ve hobi olarak başladığı okçuluğu sanata dönüştürerek geleneksel yay üretimine yönlendirdi.

Ahlat'ın gurur kaynağı olan Bülent Akarsu, 2018 yılında başladığı okçuluk sporunu zamanla sanata dönüştürerek geleneksel yay üretimine yönlendirdi. Internet üzerinden ve Adana'da bir ustadan aldığı eğitimlerle yay yapımına başlayan Akarsu, bu sanatı özenle icra ederek ilçe turizmine katkı sağlıyor.

Akarsu: Geleneksel Osmanlı Yayları El Emeğiyle Dünya Geneline Gönderiliyor

Geleneksel Osmanlı yaylarından esinlenerek Emir Bayındır Han, Hürremşah, Erzan Hatun ve Çağrı Bey gibi modellerin yanı sıra en son Kale yayını da üreten Akarsu, bu eserleri siparişler doğrultusunda Türkiye'nin birçok iline ve yurt dışına gönderiyor. Üretim sürecinde hiçbir makine kullanmadan el emeğiyle yapılan yaylar, Osmanlı ve Türk yayı formunu bozmadan özgün bir şekilde tamamlanıyor.

wqjn.jpg
Ahlatlı Sanatçı Üretim Yaparken - Mutki Haber

Akarsu, yay üretiminde zaman zaman zorlandığı durumlarda ustalarından da destek aldığını belirtiyor. Bir yayın yapımının ve çalışır hale getirilmesinin yaklaşık bir hafta sürdüğünü ifade eden sanatçı, sosyal medya hesaplarını kullanarak yay taleplerini karşılıyor.

Bülent Akarsu: Osmanlı Yaylarıyla Ahlat'ın Kültürel Mirasını Dünyaya Taşıyor

Özbekistan, Kırgızistan ve Hindistan gibi ülkelere de yay gönderen Bülent Akarsu, Ahlat'ın tanıtımına katkı sağlamak adına bu sanat eserlerini dünya çapında taşıyor olmanın gururunu yaşıyor. Ahlat adının dışında hiçbir isim kullanmadan, ilçenin kültürel mirasını yansıtan bu eserleri üretmeye devam ederek kendi bölgelerinin ve ülkenin tanıtımına katkı sunma amacı güdüyor.

Bülent Akarsu'nun el emeğiyle ürettiği özgün yaylar, hem geleneksel okçuluğa yönelik sporculara hitap ediyor hem de turistlerin ilgisini çekerek Ahlat'ın zengin kültürel mirasına dair anlamlı bir hediye olarak tercih ediliyor.

wqmn.jpg
Ahlatlı Sanatçı, Önce Sporunu Yaptı Sonra Üretimini - Mutki Haber
wqmn.jpg
Ahlatlı Sanatçı, Önce Sporunu Yaptı Sonra Üretimini - Mutki Haber
ndk.jpg
Ahlatlı Sanatçı, Önce Sporunu Yaptı Sonra Üretimini - Mutki Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.