Bitlis Yemekleri

Bitlis Yemekleri
 İnternet Editörü
Bitlis, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan tarihi ve kültürel bir şehirdir. Bitlis, aynı zamanda zengin ve lezzetli bir mutfağa sahiptir. Bitlis yemekleri, yöresel ürünler, baharatlar, et ve hamur işleri ile hazırlanır.

Glorik

Glorik, Bitlis’in en meşhur yemeklerinden biridir. Glorik, kuzu eti, bulgur, soğan, sarımsak, tereyağı, salça ve baharatlar ile yapılır. Glorik yapmak için önce kuzu eti küçük parçalara ayrılır ve tencerede su ile haşlanır. Etin suyu süzülür ve etler bir tepsiye alınır. Bulgur ise bir kapta ıslatılır ve süzülür. Soğan ve sarımsak ince ince doğranır ve tereyağı ile kavrulur. Salça ve baharatlar eklenir ve karıştırılır. Bulgur da bu karışıma ilave edilir ve iyice harmanlanır. Tepsideki etlerin üzerine bulgurlu karışım yayılır ve fırında pişirilir. Glorik servis yapmadan önce üzerine tereyağı gezdirilir.

olsaloasol.jpg
Bitlis Yemekleri Glorik

Çorti

Çorti, Bitlis’in en sevilen çorbalarından biridir. Çorti, kuru fasulye, nohut, mercimek, erişte, soğan, sarımsak, tereyağı, salça ve baharatlar ile yapılır. Çorti yapmak için önce kuru fasulye, nohut ve mercimek bir gece önceden ıslatılır ve süzülür. Tencerede su kaynatılır ve ıslatılmış bakliyatlar ilave edilir. Bakliyatlar yumuşayana kadar pişirilir. Erişte de ayrı bir kapta ıslatılır ve süzülür. Soğan ve sarımsak ince ince doğranır ve tereyağı ile kavrulur. Salça ve baharatlar eklenir ve karıştırılır. Bu karışım da tencereye ilave edilir ve kaynatılır. Son olarak erişte de çorbaya eklenir ve bir süre daha pişirilir.

maskmasmdkkmasd.jpg
Bitlis Yemekleri Çorti

Katıklı Dolma

Katıklı Dolma, Bitlis’in en özel yemeklerinden biridir. Katıklı Dolma, kabak çiçeği, pirinç, kıyma, soğan, maydanoz, nane, tereyağı, salça ve baharatlar ile yapılır. Katıklı Dolma yapmak için önce kabak çiçekleri yıkanır ve sapları kesilir. Pirinç ise bir kapta ıslatılır ve süzülür. Kıyma, soğan, maydanoz, nane, tereyağı, salça ve baharatlar bir kapta yoğurulur ve iç harç hazırlanır. Kabak çiçeklerinin içine bu harçtan doldurulur ve ağızları kapatılır. Tencerede su kaynatılır ve kabak çiçekleri dizilir. Kabak çiçekleri pişene kadar kaynatılır.

saslsals.jpg
Bitlis Yemekleri Katıklı Dolma

Kabak Dolması

Kabak Dolması, Bitlis’in en lezzetli yemeklerinden biridir. Kabak Dolması, kabak, pirinç, kıyma, soğan, maydanoz, nane, tereyağı, salça ve baharatlar ile yapılır. Kabak Dolması yapmak için önce kabaklar yıkanır ve ortadan ikiye bölünür. Kabakların içi oyulur ve kabukları kalın bırakılır. Pirinç ise bir kapta ıslatılır ve süzülür. Kıyma, soğan, maydanoz, nane, tereyağı, salça ve baharatlar bir kapta yoğurulur ve iç harç hazırlanır. Kabakların içine bu harçtan doldurulur ve ağızları kapatılır. Tencerede su kaynatılır ve kabaklar dizilir. Kabaklar pişene kadar kaynatılır.

kaskakas.jpg
Bitlis Yemekleri Kabak Dolması

Turşu Aşı

Turşu Aşı, Bitlis’in en sağlıklı yemeklerinden biridir. Turşu Aşı, turşu suyu, erişte, soğan, sarımsak, tereyağı, salça ve baharatlar ile yapılır. Turşu Aşı yapmak için önce turşu suyu bir tencerede kaynatılır. Erişte de ayrı bir kapta ıslatılır ve süzülür. Soğan ve sarımsak ince ince doğranır ve tereyağı ile kavrulur. Salça ve baharatlar eklenir ve karıştırılır. Bu karışım da tencereye ilave edilir ve kaynatılır. Son olarak erişte de çorbaya eklenir ve bir süre daha pişirilir.

mkasdksakdkas.jpg
Bitlis Yemekleri Turşu Aşı

Bitlis Yemekleri ve Tatlıları

Bitlis yemekleri, hem doyurucu hem de lezzetli yemeklerdir. Bitlis yemeklerinin yanında ise tatlılar da unutulmamalıdır. Bitlis’in en sevilen tatlıları arasında şekerpare, zerde, helva, baklava, kadayıf ve lokma sayılabilir. Bu tatlılar, şerbetli veya unlu tatlılardır ve Bitlis mutfağının tatlı yönünü gösterir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.