Bitlis’te Bal Üretimi

Bitlis’te Bal Üretimi
 Muhabir
Bitlis, Doğu Anadolu bölgesinde yer alan tarihi ve kültürel bir şehirdir. Bitlis, aynı zamanda zengin ve lezzetli bir bal üretimine sahiptir. Bitlis balı, yüksek rakımlı ve zengin bitki çeşitliliği olan yaylalarda doğal olarak üretilir.

Bitlis Balının Özellikleri

Bitlis balı, hiçbir sanayi ve endüstri işletmesinin bulunmadığı ve zirai ilaçlamanın yapılmadığı 2.000 metreyi aşan yüksek rakımlı yaylaların doğal ortamında üretilmektedir. Bitlis balı, 2.000’e yakın tıbbi ve endemik çiçeklerden elde edilmektedir. Bu çiçekler arasında geven, kekik, adaçayı, nane, lavanta, kantaron, papatya, yabani gül gibi bitkiler bulunmaktadır. Bitlis balı, bu bitkilerin şifalı özelliklerini de kendi bünyesinde barındırmaktadır.

Bitlis balı, renk olarak açık sarıdan koyu kahverengiye kadar değişebilmektedir. Bitlis balının rengi, üretildiği bölgenin bitki çeşitliliğine göre farklılık göstermektedir. Bitlis balının tadı ise oldukça aromatik ve hoştur. Bitlis balının kıvamı ise akışkan ve yoğundur. Bitlis balının kristalleşmesi ise çok geç olmaktadır.

Bitlis Balının Üretimi

Bitlis’te bal üretimi, geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır. Bitlis’te kullanılan kovanlar genel olarak fenni kovan ve kasnak olarak tabir edilen etrafı özel bir çamur ile sıvanan silindir şeklindeki kovanlardır. Bu kovanlar, nem oranını dengelemekte ve arılara uygun bir ortam sağlamaktadır.

Bitlis’te bal üretimi için arıcılar, ilkbaharda zengin floraya sahip 3 bin rakımlı yaylalara çıkarak arılarını bırakmaktadır. Arıcılar, yaz boyunca arıların bakımını yapmakta ve sonbaharda ise balları toplamaktadır. Ballar, herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan doğal olarak hazırlanmaktadır.

Bitlis Balının Ödülleri

Bitlis balı, hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok ödül almıştır. Bitlisli arıcı Serdar Ersan’ın ürettiği bal, Londra’da düzenlenen Uluslararası Bal Yarışması’nda ‘Altın Bal’ ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca Tulliana Bitlis Balı markası ile katılım sağlayan arıcılar da 2017 yılında Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi’nde Organik Seri Polyflora (Çok Çiçekli) Karakovan Balımız ve Organik Seri Polyflora (Çok Çiçekli) Ham Süzme Yayla Balımız ile Dünya Kalite Ödülü almıştır.

2020 yılında ise Apicenter İstanbul Arıcılık ve Arı Ürünleri Festivali’nde Natürel Seri Polyflora (Çok Çiçekli) Ham Süzme Yayla Balımız ile Türkiye 1.liği ödülü kazanmıştır.

Bitlis balı, hem lezzeti hem de kalitesi ile Türkiye’nin gururu olmuştur. Bitlis balı, hem sağlıklı hem de doğal bir besin kaynağıdır. Bitlis balı, hem tarihi hem de kültürel bir mirastır. Bitlis balı, hem bir aşk hem de bir tutkudur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.