Prof. Dr. Naci Görür, Bitlis'i Deprem Konusunda Uyardı!

Prof. Dr. Naci Görür, Bitlis'i Deprem Konusunda Uyardı!
Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 6 Şubat depreminin yıldönümünde Bitlis ve Adıyaman'ı uyardı.

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Bitlis ve Adıyaman'ı deprem konusunda uyararak, 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde gerçekleşen bir sempozyumda önemli açıklamalarda bulundu. Görür, Adıyaman'ın Bitlis Zağros Bindirme Kuşağı'nın başlangıcında olduğunu ve 6 Şubat depremlerinde bu kuşağın stres biriktirdiğini ifade etti.

6 Şubat Depremleri Stres Biriktirdi

Adıyaman'ın kuzeyinden geçen büyük bir levhanın bulunduğunu ve bu levhaların sürekli hareket ettiğini belirten Prof. Dr. Görür, “Adıyaman levha sınırına çok yakın bir yerde yerleşmiştir. Dolayısıyla bu fay, Doğu Anadolu Fayı muhakkak zamanı geldiğinde deprem üretir. Şimdi bu ne kadar zamanda deprem üretir? Bunun tekerrür periyodu 500 senede birdir. Her 500 senede bir deprem üretir.

Her 500 senede bir aşağı yukarı Karlıova’dan Antakya Suriye’ye kadar olan yer, yerle bir olmuş. Yapılmış, bir daha yerle bir olmuş, bir daha yapılmıştır. Adıyaman kendi depremini yaşamadı. Siz komşunun depremini duydunuz. O deprem nereden geldi? Bu Doğu Anadolu Fayı kırıldığı için sizde yakın olduğunuz için duydunuz. Yakınsınız diye sizi de yıktı.

Yalnız deprem olduğu zaman, bir fay kırıldığı zaman içindeki enerjinin yüzde 20’sini kırılmamış faylara veya komşu faylara transfer eder. Şimdi düşünün bu fay kırıldığı zaman tam 5 milyon ton dinamitin aynı anda patlamasına denk gelen enerjiyi açığa çıkarttı. Muazzam bir enerji.

Şimdi bu enerjinin önemli bir kısmı hemen yakınında olan Bitlis Zağros Kuşağı'na yüklendi. Ne demektir bu? Bu kuşakta deprem olma periyodunu öne çekti demektir. Yani 300-500 sene sonra deprem üretecekken, ekstra bir enerji yüklendiği için belki de 50 seneye çekti” ifadelerini kullandı.

prof-dr-naci-gorur-depremin-yildonumunde-adiyaman-ve-bitlisi-uyardi.webp

Adıyaman'ın kendi depremini henüz yaşamadığını, ancak komşu bölgelerdeki depremlerin etkisiyle deprem riski altında olduğunu ifade eden Görür, Bitlis Zağros Kuşağı'na ekstra bir enerji transfer olduğunu ve bu nedenle deprem periyodunun öne çekilebileceğini belirtti. Prof. Dr. Görür'ün uyarıları, Adıyaman'da deprem hazırlıklarının önemini bir kez daha gündeme getirdi. (İHA)

Kaynak:İhlas Haber Ajansı (İHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.