HÜDA PAR Batman İl Başkanından Kürtçe Ders Çağrısı

HÜDA PAR Batman İl Başkanından Kürtçe Ders Çağrısı
HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, ortaokul seçmeli derslerinde Kürtçenin tercih edilmesi için anne ve babalara çağrıda bulundu.

HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, 19 Şubat'a kadar devam edecek olan ortaokul seçmeli derslerde Kürtçenin tercih edilmesi çağrısında bulundu. Şahin, Kürtçenin kadim bir dil olduğunu ve Kürt halkı tarafından sahiplenilmesi gerektiğini vurgulayarak, dilin yaşatılması için çocuklara öğretilmesi gerektiğini belirtti.

Çocuklarımıza Kürtçe Dersini Seçmeleri İçin Destek Olalım

Son yıllarda Kürtçeye yeterince önem verilmediğini ve çocukların anadillerinden uzaklaştığını dile getiren Şahin, Kürt halkının anadillerini çocuklarına öğretmeleri için mücadele etmeleri gerektiğini kaydetti. Seçmeli derslerin 19 Şubat'a kadar uzatıldığını hatırlatan Şahin, dedi."Kürtçenin kaybolmaması ve zenginleşmesi için çocuklarımızın Kürtçe dersini seçmesini istiyoruz. Bu, Kürtçenin okullarda ders olarak işlenebilmesi ve gerekli öğretmen atamalarının yapılabilmesi için önemli."

623469image1-1.webp

Her dilin bir insan olduğunu ve hiçbir dilin kaybolmaması gerektiğini vurgulayan Şahin, "Kürtçe kadim bir dil ve değerimizdir. Kaybolmaması için sahip çıkmalıyız." diye konuştu. Çocukların anadillerini öğrenmeleri gerektiğini belirten Şahin, "Kürtçe dili Kürt halkının geleceğidir. Hiçbir kavim dili olmazsa ayakta kalamaz." ifadelerini kullandı.

Şahin, "Kürtçe Allah'ın da bir ayetidir ve sahiplenilmesi gerekir. Bunu yapmanın yolu da okullarda seçmeli ders olarak tercih edilmesidir. Gerekli öğretmen atamalarının da yapılabilmesi için anne ve babalara diyoruz ki; Ana dilimizin kaybolmaması ve yeni nesillerin dillerini öğrenebilmeleri için mutlaka Kürtçe dersini tercih edin." çağrısında bulundu. (İLKHA)

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.