Katipoğlu: Baraj, göl ve gölet sularına girilmemeli

Katipoğlu: Baraj, göl ve gölet sularına girilmemeli
Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Mustafa Katipoğlu, “Hemşerilerimize sesleniyoruz baraj, göl ve gölet sularına hiçbir amaçla girmesinler” şeklinde konuştu...

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Mustafa Katipoğlu, yaz aylarının başlamasıyla birlikte Malatya'da 3 boğulma vakası yaşandığını belirtti. Katipoğlu, Malatya'daki suların dip yapısının bilinmediğine dikkat çekerek, herhangi bir amaçla olsun baraj, göl ve gölet sularına girilmemesi gerektiğini söyledi.

2000 yılında kurulan su altı arama kurtarma ekiplerinin Malatya ve Türkiye'nin birçok ilinde arama ve kurtarma çalışmalarına katıldığını ifade eden Katipoğlu, bu ekiplerin kuruldukları günden bu yana 430 vakaya müdahale ettiğini belirtti.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte boğulma vakalarının arttığını vurgulayan Katipoğlu, "İtfaiye Dairesi Başkanlığı olarak su altı arama kurtarma ekibimiz, köklü bir geçmişe sahip ve güçlü bir ekiptir. 8 kişiden oluşan ekibimiz sadece Malatya'da değil, bölgemizde ve Türkiye'nin birçok ilinde boğulma ve su altı vakalarına müdahale etmektedir. Ekibimiz 2000 yılından bu yana 430 vakaya müdahale etmiştir. Profesyonel olmamıza rağmen eğitimlerimize devam ediyoruz. Malatya'daki sular tatlı ve görüşü az olan sular olduğu için bu suların dip yapısını ve arama yöntemlerini sürekli güncellemekteyiz. En son teknolojiyi kullanarak alet ve tesisatlarımızı yenilemekteyiz. Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan'a teşekkür ediyoruz" dedi.

Yaz aylarının gelmesiyle hava sıcaklıklarının artmasıyla boğulma vakalarının yaşandığını belirten Katipoğlu, şehirde 3 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve bunun son derece üzücü olduğunu ifade etti. Ailelerin acı yaşamaması ve gençlerin hayatlarının en güzel dönemlerinde kaybetmemesi için uyarıda bulunan Katipoğlu, şehirdeki suların dip yapısının bilinmediğine vurgu yaparak, vatandaşları bu sulara kesinlikle girmemeleri konusunda uyardı.

Malatya'nın çevresinin baraj, göl ve göletlerle çevrili olduğunu hatırlatan Katipoğlu, bu bölgelerde serinlemek ve temizlik amacıyla suya girildiğini ancak sonucun üzücü olabileceği endişesini taşıdıklarını belirtti. Bu nedenle vatandaşları baraj, göl ve gölet sularına hiçbir amaçla girmemeleri konusunda uyararak, özellikle ailelere büyük sorumluluk düştüğünü vurguladı. Katipoğlu, ailelerin çocuklarını sürekli takip etmeleri gerektiğini çünkü boğulma vakalarının yaş ortalamasının gençler için çok küçük olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.