Kur'an Öğreten Cami İmamının Tutuklanmasına Karşı Tepki

Kur'an Öğreten Cami İmamının Tutuklanmasına Karşı Tepki
Kur'an öğrettiği için polis tarafından tutuklanmak istenmesini büyük bir üzüntüyle karşılandı.

KKTC Güzelyurt'a bağlı Kalkanlı köyünde Yaz Kur'an Kursu'nda çocuklara Kur'an öğreten İmam Hatip Hasan İşçi, köy muhtarının şikâyeti üzerine KKTC güvenlik güçleri tarafından izinsiz olarak çocuklara Kur'an öğrettiği gerekçesi ile polis merkezine götürülerek tutuklanmak istendi.

Güzelyurt Din İşleri Temsilcisi İsmail Hakkı Çebi'nin olaya müdahalesi ve yapılan protokol çerçevesinde imamın Yaz Kur'an Kursu'nda çocuklara Kur'an öğrettiğini beyan etmesi sonucu İmam Hasan İşçi serbest bırakıldı.

Bu olayı fırsat bilen KKTC'de yayın yapan sözde laik bazı gazeteler, söz konusu Yaz Kur'an Kursu ve imamla alakası olmayan görsellerle kurguladıkları yalan haberlerle çocuklara zorla Kur'an ve dini bilgiler öğretildiğini ve şeriatın getirilmeye çalışıldığını sayfalarına taşıdılar.

Yaptığı yazılı açıklamayla yaşananları kınadığını belirten Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, "49 yıl önce Kıbrıs Barış Harekâtı ile canları pahasına Kıbrıslı kardeşlerimiz Yunan işgalinden, Rum zulmünden kurtarılmıştı. Görüyoruz ki bugün laiklik zulmü, Rum zulmünü aratmamaktadır. KKTC'deki Müslüman kardeşlerimizin yüce kitabımız Kur'an'ı öğrenmesi, çocuklarının da öğrenmesini istemesi kadar doğal ne olabilir. KKTC'deki bu laiklik zulmü artık bitmelidir." dedi.

Engin, KKTC'de Yunan zihniyetini aratmayan ve kendini laik olarak tanımlayan bir kesimin eğitim de dahil toplumsal hayattan dini inanç ve değerleri tümüyle çıkarmayı hedeflediğini belirterek, "Milletin inançlarına gericilik ve irtica söylemiyle saldırmayı marifet sanan 18. yüzyıldan kalma bu zihniyet, bütün dünyada fosilleştiği halde kimi odaklarca ülkemizde ve KKTC'de çeşitli isim ve biçimlerde yaşatılmaya devam etmektedir. Halka rağmen halk için saçmalığını erdem, dinsizliği bilimsellik, Batı düşüncesinin ilkelerini evrensellik diye yutturan bu Jakoben faşist anlayış, mütedeyyin halkın inanç ve değerlerine saldırmak için yalan haberler üretmekte, gerçekleri saptırmakta ve sebepler uydurmakta beis görmemektedir. Nitekim olayla ilgili KKTC'deki bazı gazetelerde kullanılan görsellerin ne söz konusu yaz Kur'an kursunda Kur'an öğrenen çocuklarla ne de imamla hiçbir ilgisi yoktur. Tamamen algı operasyonuna yönelik uydurma fotoğraflar kullanılmıştır. Asıl mücadele edilmesi gereken zihniyet gazetecilik etik kurallarını hiçe sayarak bu tür haberleri hazırlayan zihniyettir. Yüce kitabımız Kur'an'ı öğreten ve öğrenenler değil…" ifadelerine yer verdi.

Engin, "Biz Diyanet-Sen olarak, inancımızı ve medeniyet değerlerimizi öğrenme ve öğretme azmini ifade eden gerek ülkemizdeki gerekse KKTC'deki Kur'an kursu eğitimlerini çok önemli görüyor ve destekliyoruz. Kaldı ki KKTC'de verilen Yaz Kur'an Kursu eğitimi de KKTC Din İşleri Başkanlığı ve KKTC Millî Eğitim Bakanlığı arasında yapılan bir protokol ile bütün izinleri alınarak yapılan bir eğitim faaliyetidir. Yasal olmayan izinsiz bir kursmuş gibi göstermek de laik zihniyetin ayrı bir oyunudur." değerlendirmesinde bulundu.

Engin açıklamasında son olarak, "İnsanlık dışı katliamlara son veren ve Ada'ya barış, güven ve huzuru getiren Kıbrıs Barış Harekatı'nın 49'uncu yıl dönümünde şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlıklı ve mutlu, uzun ömürler diliyorum. Kıbrıs halkının Yunan zulmünü de laiklik zulmünü de hak etmediğini düşünüyorum. Dinini ve onun yüce kitabı Kur'an-ı Kerim'i öğrenmek her Müslüman gibi KKTC'li Müslüman kardeşlerimizin de en doğal hakkıdır ve bu hakkı kimse engelleyemez. Her zaman olduğu gibi bu konuda da Kıbrıslı kardeşlerimizin yanındayız."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.