Yüzen adaların cazibesi artıyor

Yüzen adaların cazibesi artıyor
Bingöl’ün Solhan ilçesindeki yüzen adalar, doğal güzellikleri ve ilginç özellikleriyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Yüzen adalar, Allah’ın sanatının en güzel nişanelerinden biri olarak tefekkür deryası sunuyor.

Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Hazarşah köyü Aksakal göl mezrasında bulunan ilahi sanat eseri Yüzen Adaya ilgi her geçen gün artıyor. Kâinatın muhteşem sanatlarından biri olan yüzen adalar mükemmel bir tefekkür deryası. Allah’ın sanatının en güzel nişanelerinden biri olan yüzen ada içinde balık olup, 50 metre derinliğe sahip ve üzerinde üç adet hareket eden sal şeklinde adacıklar mevcut. Adanın üzerinde 4-5 tane bodur dişbudak ağacı bulunuyor.

Yurtiçi ve yurt dışından ziyaretçi akınına uğrayan yüzen ada güzelliğiyle ziyaretçi çekmeye devam ediyor. Yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçiler yüzen adalarla ilgili duygularını İLKHA mikrofonlarına aktardı.

Bölgede medrese tedrisatı gören Mehmet Emin Üstün hoca, tefekkür için harika bir yer olduğunu söyleyerek, “Bölgede medresede eğitim görmekteyiz. Bugün yüzen adayı ziyaret etmek istedik. Yüzen adalar piknik açısından iyi bir yer. Manevi açıdan Allah’ın hikmeti olarak çok güzel bir yer. Herkese tavsiye ederim. Gölün ortasında toprağın kendi kendine gitmesi, altta balıkların olması ve bayağı derin oluşuyla maneviyatı yüksek güzel bir yer. Cenab-ı Allah kâinatı yaratmış ki kendi cemalini kuluna tanıtmak için. Allah diyor ki kâinata bakıp beni tanıyabilirsiniz. Bizler beşer olarak Allah’ı arayıp bulmak için kâinata bakmamız lazım” dedi.

Üstün, “ Kâinatta her şey Allah’ın hikmeti ve sanatıdır. Ağaçların yazın su olmasına rağmen çiçek açması, sonra kuruması gibi. Kışın sulu olmasına rağmen yaprak açmaması kendini donmaması için korumaya alması, bütün bunlar hepsi tefekkür gerektirir. Bir ağaç Rabbini dinliyor, kışın suyunu çekmiyor ancak yazın nemden suyu çekip meyve veriyor. Bütün bu doğada gördüğümüz olaylar bize Allah’ı tanıtıyor. Bizimde Allah’a olan bağlılığımız tabii ki namazla, ibadetle ve tefekkürle geliyor. Herkese tavsiye ederim. Şehrin gürültüsünden sıyrılıp bu ortamlara gelip ferahlamalarını herkese tavsiye ederim. Hem psikolojiye iyi geliyor hem maneviyata iyi geliyor. Buraları tefekkür etmenin ayrı bir sevabı var. Çok güzel herkese tavsiye ederim.

Almanya'dan 700 Kilometrelik Yolculukla Tavsiye Üzerine Bingöl'e Gelen Tursit, Yüzen Adaları Hayranlıkla Karşıladı

Nevşehirli olup Almanya’da ikamet eden Yahya Altın, tavsiye üzere yüzen adaları görmek için 700 kilometre yol yapıp Bingöl’e geldiğini ifade ederek, “Almanya’dan geliyorum. Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine geldim. Bu doğa harikasını görmek için yaklaşık 700 kilometre yol yaptık. Gerçekten mükemmel bir yer. Türkiye ve Avrupa’nın çoğu yerini gezdim ama böyle bir yer görmedim. Mükemmel bir yer, arkadaşlara tavsiye ederim.” dedi.

Altın, “İlk etapta adaların yüzdüğüne inanmak istemedim ama sağ olsun görevli arkadaş bizi adacıklar üzerinde gezdirdi, gerçekten de yüzüyor. İlkin baş dönmesi gibi bir hal oluyor ancak sonradan alışıyor insan.” ifadelerini kullandı.

Bölge halkından olan İlyas Özdoğan, “Yüzen ada, doğal olarak üç parça çimden oluşan bir ada. Çok güzel ve serin bir havası var. İnsanlar genelde yurtdışı ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden ziyaretlere geliyorlar. Özellikle yurt dışından tatile gelenler uğruyor. Merak edip yüzen çimlere çıkmak isteyenler oluyor. Kültür ve Turizm Bakanlığından yüzen ada çevresine seyir noktaları gibi çalışmalar yapmalarını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.