Kira Fiyatlarının Artmasıyla Evsiz Sayısında Patlama Yaşandı

Kira Fiyatlarının Artmasıyla Evsiz Sayısında Patlama Yaşandı
ABD'nin Kaliforniya eyaletinde evsizlik oranları, son yıllarda yetersiz gelir ve yüksek ev-kira fiyatları sebebiyle önemli ölçüde artış gösteriyor.

Kaliforniya San Francisco Üniversitesi (UCSF) tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, eyalette artan evsizlik oranları ve bu soruna yol açan faktörler üzerine yapıldı.

Yapılan araştırmaya göre, eyalette yaklaşık 171 bin kişi evsiz durumda bulunuyor ve bu rakam ABD'deki toplam evsiz nüfusun yüzde 30'unu oluşturuyor.

Çalışma kapsamında 2021 ve 2022 yılları arasında 3,200 evsiz yetişkinle anket yapıldı ve bu grup içerisinde 365 kişiyle detaylı mülakatlar gerçekleştirildi.

Katılımcıların %90'ı, evsizlik durumuna düşmeden önce zaten Kaliforniya'da yaşayan insanlardan oluşuyor ve bu kişilerin yarısının sağlık sorunları, fiziksel engeller ve yaşlanma gibi sebeplerle çalışamadığı belirlendi.

Aylık Gelirin Yarısı Kiraya Gidiyor

Çalışmada, evlerini kaybetmeden önce bu insanların ortalama aylık gelirinin 960 dolar olduğu ve daha önce kiralık evlerde yaşayan evsizlerin ise kazandıkları aylık 1400 doların yarısını kiranın oluşturduğu tespit edildi.

Daha önce kiralık evde yaşayan katılımcıların %20'sinden fazlası, gelir düşüklüğü ve maaş kısıtlamaları nedeniyle evlerinden çıkarıldıklarını belirtti.

Çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Margot Kushel, yüksek kira bedellerinin evsizliği artırdığını vurguladı.

Araştırma, evsizlerin yaşamlarını iyileştirecek kamu projelerine destek sağlamayı ve toplumdaki evsizlikle ilgili önyargıları dönüştürmeyi amaçlıyor.

ABD Ulusal Düşük Gelirliler İçin Konut Birliği'ne göre, ülkede saatlik 15,50 dolar asgari ücretle çalışan bir kişinin tek odalı bir ev kiralayabilmesi için haftada 90 saat çalışması gerektiği belirtiliyor.

Kaynak:Anadolu Ajansı (AA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.