Ebeveynler çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamamalı

Ebeveynler çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamamalı
Psikolog Nursena As, yapılan kıyasın çocuğa kendini yetersiz sanacağını ve bir dahaki sınava hazırlık sürecinde olumsuz etkileyeceğini belirtti.

As, sınavların her şeyin belirleyicisi olmadığını vurgulayarak öğrencilerin motivasyonlarının düşmemesi gerektiğini söyledi.

Özellikle sınav sonuçlarının açıklandığı dönemde ailelerin çocuklarını başka öğrencilerle karşılaştırmaması gerektiğini vurgulayan As, ailenin çocuğa destek vererek sınav psikolojisine hazırlaması gerektiğini ifade etti.

Tercih döneminde rastgele bir tercih yapmanın hatalı olduğunu belirten As, yanlış bir tercihin bir öğrencinin hayatını etkileyebileceğini aktardı.

As, "Sınavlar her şeyin belirleyicisi değil" diyerek öğrencilerin sınav sürecinde yorulduğunu ve motivasyon düşüklüğü yaşayabileceğini söyledi. Aynı zamanda, sınav sonuçlarına göre kendini diğer öğrencilerle kıyaslamamaları gerektiğini ve ailelerin de çocuklarını kıyaslamaması gerektiğini belirtti. Tercih döneminde ise sevmediği bir meslek yerine sevdiği bir bölümü seçmelerini tavsiye etti.

Son olarak As, herkesin kendi potansiyelini fark ederek o yönde bir bölüm seçmesi gerektiğini ve sevmediği bir alanda yükselmeye çalışmanın pişmanlık yaratabileceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.