İTTİHADUL ULEMA, medrese ve hafızlık kayıtlarının sürecini sürdürüyor

İTTİHADUL ULEMA, medrese ve hafızlık kayıtlarının sürecini sürdürüyor
Okulların tatil olmasıyla birlikte medreselerde ön kayıt sürecinin devam ettiğini belirten İTTİHADUL ULEMA Genel Sekreteri Molla Muhammed Özer, velilere yönelik bir çağrıda bulunarak, "Kayıtların sona ermeden acele etmenizi tavsiye ediyoruz" dedi.

İslam kültüründe uzun yıllardır devam eden ve özellikle Doğu bölgelerinde önem taşıyan medrese kültürü, günümüzde de İslami ve fen bilimleri alanında aktif olarak sürdürülmektedir.

2022-2023 eğitim döneminin sonunda tatil olmasıyla birlikte medrese kayıtları başlamış ve Kayıt işlemleri Kurban Bayramı sonrasına kadar devam edecektir. İTTİHADUL ULEMA tarafından birçok il ve ilçede sunulan medrese eğitimleri, yoğun bir başvuru ile karşılaşmaktadır.

Medrese eğitimi ve kayıt süreci hakkında konuşan İTTİHADUL ULEMA Genel Sekreteri Molla Muhammed Özer, velilere yönelik bir hatırlatmada bulunarak, "Kayıtlar tamamlanmadan önce hızlı davranmanızı tavsiye ediyoruz" şeklinde ifade etmiştir.

Molla Özer, "15 Temmuz tarihinden itibaren öğrencilerimizi medreselere kabul etmeye başlayacağız" dedi.

Kayıt süreci hakkında açıklamalarda bulunan Molla Özer, "Bildiğiniz gibi okulların tatil olduğu bu dönemde medrese kayıtlarına başlıyoruz. Kayıtlarımız üç kategoride gerçekleşmektedir. Birincisi kız öğrenciler için Arapça eğitimi, ikincisi erkek öğrenciler için Arapça eğitimi ve üçüncüsü ise hem erkek hem de kız öğrenciler için hafızlık eğitimi kayıtlarıdır" şeklinde konuştu.

Molla Özer, "Kayıtlar tamamlandıktan sonra, yani 15 Temmuz tarihinden itibaren öğrencilerimizi medreselere kabul etmeye başlayacağız. Bu süreçte öğrencilerin zeka, ezberleme yetenekleri ve anlama kabiliyetlerine göre farklı medreselere yerleştirme yapıyoruz. Hazırlık sınıflarında çocuklarımıza Kur'an-ı Kerim'i okuma ve ilmihal gibi konularda eğitim vererek ilgili medreselere yerleştiriyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

"Molla Özer, çocukların hem dünya hayatlarında hem de ahiretlerinde başarılı olabilmeleri için 6 yıllık eğitim verilmesinin önemine dikkat çekiyor.

Peygamber Efendimiz'in (sallallahu aleyhi ve sellem) "İnsan öldüğü zaman bütün ameli kendisinden kesilir. Ancak 3 şey müstesna; sadaka-i cariye, faydalanılan ilim ve salih evlat." hadisiyle destekleyen Molla Özer, çocukları medreseye gönderen babaların, salih bir evlat bıraktıklarını belirtiyor. Bu salih insan, hayatta iken öğrettikleriyle başkalarına rehberlik edecek ve vefat ettiğinde de Allah'ın ona hayır yazmasına vesile olacak.

Bu nedenle, Molla Özer, çocukları medreseye göndermenin önemine vurgu yaparak, Kurban Bayramı'ndan sonra talebeleri kabul edeceklerini ve 6 yıl boyunca Kur'an-ı Kerim, hadis, tefsir, fıkıh ve ilim adapları dersleri vereceklerini belirtiyor. Bu süreçte talebeler, hem medrese eğitimini tamamlayacaklar hem de geleneksel okullarındaki eğitimlerine devam edecekler. Böylece, çocukların hem dünya hayatlarında hem de ahiretlerinde başarılı olmaları için fırsatlarının artacağına inanıyor." şeklinde konuştu.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.