Seyda Molla Yalçın: Medreselerimiz geçmişteki Suffenin devamıdır

Seyda Molla Yalçın: Medreselerimiz geçmişteki Suffenin devamıdır
İTTİHADUL ULEMA Yönetim Kurulu Üyesi Molla Abdulkuddus Yalçın, günümüz medrese eğitiminin önemine dair açıklamada bulunarak Peygamber Efendimizin emirlerine göre hayat sürdürmek ancak medrese eğitimiyle olabileceğini vurguladı.

İTTİHADUL ULEMA Yönetim Kurulu Üyesi Molla Yalçın, İslam tarihinde önemli bir yer tutan medrese eğitimi hakkında konuşarak, günümüz medrese eğitiminin Peygamber Efendimizin Suffe eğitimiyle bağlantılı olduğunu vurguladı. Yalçın, Allah'ın istediği gibi yaşamak, ibadet etmek ve örnek olmak için medrese eğitiminin önemine dikkat çekti.

Molla Yalçın, Allah'ın Kur'an-ı Kerim'de eğitimin önemine değindiği ayetleri aktararak, "Eğer bilmiyorsanız, ilim sahiplerine danışın." şeklindeki Nahl Suresi 43. ayeti ve "Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" şeklindeki Zümer Suresi 9. ayetinin bilenlerin üstünlüğünü vurguladığını söyledi. Bu ayetlerdeki "bilgi" ve "bilenler" ifadesinin, İslam'ı ve Allah'ın emir ve yasaklarını bilenler anlamında kullanıldığını belirtti. Allah'ın insanları, O'nu tanımaları ve O'na itaat etmeleri için yarattığını ifade etti.

Yalçın, Allah'ı tanımak ve Peygamber Efendimizin sünnetini doğru bir şekilde yaşatmak için medrese eğitiminin önemine değindi. İlim ve bilgi sayesinde Allah'a ibadet etmenin mümkün olduğunu söyledi. Peygamber Efendimiz dönemindeki Suffe'nin, fakirlerin ve ilim talep eden Sahabe-i Kiram'ın bulunduğu bir yer olduğunu ve orada hadisler ve ahlak gibi ilimlerin öğrenildiğini ifade etti. Günümüz medreselerinin geçmişteki Suffe'nin devamı olduğunu belirtti. Günümüzde fitne ve bozulmanın arttığı bir dönemde, ilme sarılarak insanların kendilerini koruyabileceğini söyledi. Peygamber Efendimiz'in sünnetini ancak medrese eğitimiyle tanıyabileceğimizi belirtti ve gerçek İslam ahlakının, medrese eğitimiyle elde edilebildiğini ifade etti.

Molla Yalçın, günümüz Müslümanlarının medrese eğitimine sahip çıkması ve fedakarlık yapması gerektiğini vurgulayarak, okullarda veya diğer eğitim kurumlarında medrese eğitimi hakkında sadece isim olarak bahsedildiğini ancak gerçek anlamda yaşanmadığını ifade etti. Medrese sürecinde ise Peygamber Efendimizin sünnetinin hem yaşandığını hem de öğretildiğini belirtti. Peygamber Efendimizin sünnetini doğru bir şekilde öğrenmek, tanımak ve onun çizgisinde yaşamak sayesinde Kur'an-ı Kerim'i iyi bir şekilde öğrenmek ve Allah'ın emirlerine göre yaşamak mümkün olduğunu söyledi. Bu nedenle medrese eğitiminin çok önemli olduğunu ve Müslümanların buna önem vermeleri gerektiğini ifade etti. Ayrıca en zeki ve akıllı çocukların medreselere gönderilmesi gerektiğini belirtti, böylece medreselere sahip çıkılabileceğini ve Kur'an'a ve sünnete bağlılık sağlanabileceğini söyledi. Medrese eğitimiyle kitap ve sünnetin iyi bir şekilde öğrenilebileceğini ve bu sayede büyük bir nimet elde edilebileceğini ifade etti.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.