Akaryakıt zammına tepki: Çiftçiden ÖTV alınmasın

Akaryakıt zammına tepki: Çiftçiden ÖTV alınmasın
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, akaryakıta yapılan zamları eleştirerek, “Çiftçilerimiz başta olmak üzere, üreticilerimizden, üretimde kullanılan akaryakıttan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınmamalıdır” dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gündemi değerlendirdi.

Gündemde akaryakıta yapılan zamların olduğuna işaret eden Destici, bu zamların üreticileri ve dar gelirlileri olumsuz etkilediğini söyledi.

Destici, “Çiftçilerimiz başta olmak üzere, üreticilerimizden, üretimde kullanılan akaryakıttan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınmamalıdır. Bu verginin kaldırılması hem üretimi hem de istihdamı artıracaktır” dedi.

Destici, Akaryakıt Zammı Yerine Alternatif Çözümleri Önerdi

Akaryakıta bu denli zam yapmak yerine, doğal gazda sübvansiyonun geliri yüksek olanlara uygulanmaması ve siyasi partilere verilen milyarlarca liralık Hazine yardımının kaldırılması gibi önerilerde bulunan Destici, “Ekonominin yönetiminde oturanlar kolaycılığa kaçarak, çözümü dolaylı vergilerde bulup faturayı dar gelirli ve üretici ile yüksek gelirlinin sırtına aynı oranda yüklememelidir. Bu doğru ve hakça bir çözüm değildir. Zamlarla ya da kemer sıkarak ekonomiyi düzeltmek, bütçe açıklarını kapatmak, 70’li yılardan beri Türkiye’de sıkça uygulanmış, ekonominin temel meselelerini çözememiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Emekli maaşları konusuna da değinen Destici, emeklilerin haklı bir serzeniş içinde olduklarını belirtti.

Destici, “Emeklilerimiz, işçiye ve memura yapılan artışın kendilerine yansıtılmamış olmasından dolayı haklı bir serzeniş içerisindeler. En düşük emekli maaşı, asgari ücretin altında olmamalıdır. Yüzde 25’lik zam, emeklilerimizin kök maaşlarına değil, aldıkları fiili maaşlarına göre verilmeli, ayrıca tüm emeklilerimizi kapsayacak kademeli bir artış düzenlemesi yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.