Asgari ücret zammı için tarih verildi! O tarihte bakanlıkta toplanacaklar... Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret zammı için tarih verildi! O tarihte bakanlıkta toplanacaklar... Asgari ücret ne kadar olacak?
Yeni dönem asgari ücretinin belirlenmesi için düzenlenecek olan toplantılar, tarih güncellemesi ile gündeme geldi. Yetkililer, ilk toplantı için tarihin belirlendiğini bildirdi. İşte ayrıntılar…

Üst üste gelen; pandemi, savaş, yüksek enflasyon, kur farkı, çip krizi ve daha nice olumsuz gelişme, küresel çapta bir ekonomik krizin yaşanmasına yol açtı. Özellikle son yılların en yüksek enflasyonu ile karşı karşıya kalan ekonomi yöneticileri, bu durumu bir an önce bertaraf edebilmek adına yeni uygulamaları devreye aldı.

Amerika başta olmak üzere pek çok gelişmiş ülkede etkili olan yüksek enflasyon, ülkemiz gibi gelişimini sürdüren ülkelerde ciddi tahribatlara yol açtı. Üretim alanlarında yaşanan maliyet artışları, vatandaşın cebinde deprem etkisi yarattı. Uzun süredir aylık kazançları ile geçinemeyen tüketiciler, son dönemlerde gözlerini yeni dönem maaş artışlarına dikti.

Orta Vadeli Program’da yer alan bilgiye göre 2024 itibari ile ücret artışları mevcut değil hedef enflasyona göre belirlenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamasına göre ise yeni yıl itibari ile asgari ücret artışı, önceki dönemlerde olduğu gibi bir kere yapılacak.

Asgari ücret düzenlemesine ilişkin belirsizlik devam ederken komisyon üyelerinin bir araya gelecekleri ilk tarih belli oldu. Uzun sürecek olan maratonun başlangıcı için aralık ayının ilk haftası işaret edildi.

1 ARALIK’TA TOPLANACAKLAR

asgari-ucret-no7d-cover.jpg

Bakanlık, işveren ve işçi tarafından toplamda 15 kişinin katılım sağlayacağı asgari ücret belirleme toplantıları için ilk açıklama yapıldı. Edinilen bilgilere göre ilk toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda 1 Aralık günü düzenlenecek. Toplantıya 3 taraftan da 5 üye katılım sağlayacak.

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu aralık ayı boyunca toplantılar düzenleyecek. İkinci toplantı Türk- İş’in, üçüncü toplantı ise TİSK’in ev sahipliğinde düzenlenecek.

2024’TE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Şu ana kadar açıklanmış olan 4 aylık enflasyon yüzde 29,41 olarak kayda geçti. Asgari ücretin belirlenmesi için son 2 aylık enflasyon verisine daha ihtiyaç var. Ancak uzmanların tahminlerine göre 6 aylık enflasyona ek bir refah payı düzenlemesi de söz konusu olacak. Eğer tahminler doğru çıkarsa asgari ücret yüzde 50 civarında zamlanacak.

Kaynak: Haber Merkezi

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.