EİB, Kasım Ayında 2.7 Milyar Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi

EİB, Kasım Ayında 2.7 Milyar Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), kasım ayında gerçekleştirdiği 2.7 milyar dolarlık ihracat ile başarılı bir performans sergiledi.

Ege Bölgesi'nde faaliyet gösteren Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), kasım ayında toplam 2.7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Türkiye genelinde ise kasım ayı ihracatı yüzde 5,2 artarak 21,8 milyar dolardan 23 milyar 11 milyon dolara yükseldi.

Ege İhracatçı Birlikleri'nin 11 aylık toplam ihracatı yüzde 1 artışla 16 milyar 692 milyon dolar olarak kaydedildi. Ayrıca, birlik tarafından gerçekleştirilen son 1 yıllık ihracat yüzde 1'lik artışla 18 milyar 353 milyon dolar olarak belirlendi.

Ege Bölgesi'nde sanayi ürünleri ihracatı yüzde 3 artarak 794.8 milyon dolara yükselirken, tarım sektörü de yüzde 3'lük bir artışla 672 milyon dolara çıkarak başarılı bir performans sergiledi. Egeli maden ihracatçıları, kasım ayında 82.3 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, kasım ayında 205.5 milyon dolarlık ihracatla EİB bünyesindeki 12 birlik içinde liderliğini sürdürdü. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ise 146 milyon dolarlık ihracat performansıyla zirve ortağı oldu. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, 134.3 milyon dolarlık ihracatla EİB bünyesinde en çok ihracat yapan üçüncü birlik oldu.

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar sektörü kasım ayında yüzde 70 artış göstererek 109 milyon dolara yükselerek EİB'nin en fazla artış gösteren birliği oldu. Ege Bölgesi'nde yerleşik otomotiv endüstrisi ihracatçıları yüzde 10 artışla 96 milyon dolarlık ihracat başarısı gösterirken, kimya sektörü de yüzde 35 artışla 149 milyon dolara ulaşarak dikkat çekti.

Ege Bölgesi'nin toplam kasım ayı ihracatı 2.669 milyon dolar olarak gerçekleşirken, 11 aylık dönemde ise 28 milyar 375 milyon dolarlık bir rakam elde edildi.

İzmir, kasım ayında 1.486 milyon dolarlık ihracatla Ege Bölgesi'nin en yüksek ihracat yapan şehri oldu. İzmir'in ihracatı yüzde 7.5 artış gösterirken, serbest bölgelerin katkısı 290 milyon dolara ulaştı. Manisa'nın 11 aylık ihracatı 5 milyar doları aşarak Türkiye genelinde en çok ihracat yapan sekizinci il konumunda bulunuyor.

Denizli, 2023 yılında hazırgiyim ve demir-demir dışı metaller sektörlerindeki düşüşler nedeniyle kan kaybına uğradı. Kasım ayında 323 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Denizli'nin 11 aylık düşüşü yüzde 11 olarak kaydedildi. Aydın, kasım ayında yüzde 18 artışla 107 milyon dolara yükselen ihracatıyla dikkat çekerken, Balıkesir yüzde 28 artışla 96 milyon dolara çıkarak başarılı bir performans sergiledi ve 11 aylık dönemde 987 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.