MERCOT’UN PAMUK RAPORU

MERCOT’UN PAMUK RAPORU
Aralık’23 kontratı ardı ardına sekiz gün kazanç yaşadıktan sonra Ağustos 2022'den beri en yüksek seviyesine ulaştı ancak haftanın sonunda keskin bir düşüş yaşadı.

Pamuk vadeli işlemleri, makroekonomik faktörler ve spekülatif alımlar tarafından desteklenerek yükseliş trendini sürdürdü. Çin'den gelen ekonomik teşvik önlemleri ve Güney Batı’daki sıcak dalganın tarıma olan etkisiyle ilgili haberler de piyasayı destekledi.

Perşembe günü Aralık kontratı 88.39 seviyesine kadar yükseldi, ancak zayıf bir ABD İhracat Satış Raporu ciddi düşüşe neden oldu. Kontrat haftayı 84.26 sent seviyesinden kapattı. Bu hafta ticaret hacmi de iyi seviyelerdeydi ve toplam açık pozisyon 20,828 kontrat artışla 202,972'ye çıkarak şubat ayından beri en yüksek seviyeye ulaştı.

AMERİKA İHRACAT SATIŞLARI

Geçen hafta satış rakamlarında önemli ölçüde azalışlar yaşandı. 20 Temmuz'da sona eren haftada, 2022/23 sezonu için -18,700 net satış rapor edildi çünkü 5.300 balya satış ve 23.900 balya iptal vardı. İptallerin büyük çoğunluğu Türkiye'den geldi (19,900 balya). 2022/23 ürün yılı için satılacak çok az pamuk olduğundan, yeni ürün satışları şu anda talebin ana belirleyicisi ve bilindiği üzere 2023/24 sezonu 1 Ağustos'ta başlayacak. 2023/24 ürün yılı için net satışlar 80,600 balya oldu ve bu son yıllarda bu dönemde görülen tipik rakamlardan biraz düşüktü. Ek olarak, sevkiyatlar beklentilerin altında kaldı ve toplam 197,800 balya yüklendi. ABD Tarım Bakanlığı'nın (USDA) ihracat hedefine ulaşılması olası değil. Pima pamuğu için, şu anda geçerli olan pazarlama yılı için 300 balya satıldı ve gelecek sezon için 4,900 balya rezerve edildi. Pima sevkiyatları da düşt ve 3,200 balye ihraç edildi.

Genel piyasalarda hisse senetleri hafta boyunca çoğunlukla iyi performans gösterdi ancak zayıf makroekonomik veriler 27 Temmuz Perşembe günü kazançları sınırladı. Enflasyonla ilgili iyimserlik piyasayı destekleyen unsurlardandı. Ancak Dow'un 1987'den beri en uzun süren 13 günlük kazanç serisi perşembe günü sona erdi. Geride bıraktığımız hafta Fed faiz oranlarını 25 baz puan artırarak Mart 2001'den beri en yüksek seviyeye ulaştırdı. Bu artış beklenen bir durumdu, ancak büyük endeksler haftayı düşük seviyede tamamladı. ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) ikinci çeyrekte %2.4 artarak analistlerin beklentilerini aştı. İş piyasası da direnç gösterdi ve başvurulan işsizlik yardımı 221,000'e düşerek son beş ayın en düşük seviyesine ulaştı. Fed, daha fazla faiz artışı olup olmayacağı konusunda bir işaret vermedi ve ABD doları karmaşık bir performans sergiledi.

HAVA KOŞULLARI

Geçen hafta hava koşulları ve tarım ilerlemesi büyük endişe kaynağıydı, Batı Teksas, Oklahoma ve Kansas bölgelerinde sıcaklık stresi etkili oldu. Aşırı sıcak hava koşulları devam etti ve bu Temmuz'un kaydedilen en sıcak aylardan biri oldu. Aşırı sıcaklığın gelecek hafta da devam etmesi bekleniyor. Bölgedeki sıcaklıkla birlikte açık gökyüzü hasadın kesintisiz ilerlemesini sağlayacak.

BU HAFTA

Bu haftaya bakıldığında pamuk haberleri nispeten sakin olacak. Piyasa 31 Temmuz'da başlayacak Çin Rezerv açık artırmalarının, ABD pamuk fiyatları üzerindeki etkisini yakındana takip edecek. Ayrıca, hava tahmini, İhracat Satış raporu ve Tarım İlerlemesi ve Durumu raporu, geleneksel olarak olduğu gibi yakından izlenecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.