Merkez Bankası'ndan Yeni Karar

Merkez Bankası'ndan Yeni Karar
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, sadeleşme politikası çerçevesinde zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitme kararı aldı. Bu yeni adım, finansal sistemin daha etkin ve verimli çalışmasını amaçlıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), zorunlu karşılıklarla ilgili Tebliğ'de değişiklik yapılmasına dair kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

22 Haziran 2023 tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) kararıyla, mevcut mikro ve makroihtiyati çerçevenin etki analizlerine dayanarak ve kademeli bir yaklaşımla sadeleştirileceği açıklanmıştı. Bu kapsamda, ilk adım 25 Haziran'da atılarak kamuoyuna duyurulmuştu.

TL payı oranı yüzde 60'tan 57'ye düşürüldü. Aynı zamanda, TL mevduat/katılım fonunun toplam mevduat/katılım fonu içindeki payı olan TL payı, yüzde 57'nin altına düşen bankalara tekrar hedefe ulaşabilmeleri için ilave 4 hafta süre tanınacak.

Bu değişiklikler, finansal sistemin daha etkin ve verimli çalışmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirildi. TCMB'nin aldığı kararlar bankacılık sektöründe önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Yeni tebliğle birlikte bankaların likidite yönetiminde daha esnek bir yapı oluşturulması hedefleniyor. Detaylı bilgiler ve uygulama planı ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.

Kaynak:Anadolu Ajansı (AA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.