Pazarcı esnafından hayat pahalılığı isyanı: Millet sepetini dolduramıyor

Pazarcı esnafından hayat pahalılığı isyanı: Millet sepetini dolduramıyor
Hayat pahalılığı artmaya devam ederken, pazarcı esnafı da zor günler geçiriyor. Fiyat artışlarından dolayı vatandaşların artık pazar sepetlerini bile dolduramaz duruma geldiklerini söyleyen pazarcılar, ürünlerinin ellerinde kaldığını ifade etti.

Hayat pahalılığı artmaya devam ederken son durumu konuştuğumuz pazarcı esnafı, fiyat artışlarından dolayı vatandaşların artık pazar sepetlerini bile dolduramaz duruma geldiklerini söyledi. Bu durumun işlerini olumsuz etkilediğini belirten pazarcılar, ürünlerinin ellerinde kaldığını ifade etti.

Semt pazarındaki esnafa, ürün fiyatları ile yaşadıkları sorun ve sıkıntıları sorduk.

Tezgâhtaki ürünü satamamaktan şikâyet eden pazarcı esnafı, enflasyondaki artıştan dolayı milletin alım gücünün ciddi anlamda düştüğünü söyledi. Daha önce vatandaşların 100 liraya doldurduğu pazar sepetlerini şimdi ise yaklaşık 500 ila bin lira arasında bile dolduramadıklarını belirten pazarcılar, eski günlerini mumla aradıklarını kaydetti.

İşlerinin büyük oranda azaldığını, kimi pazarcı esnafının artık pazarcılık yapmadığını dile getiren pazarcılar, yetkililerden hayat pahalılığının bir an önce önüne geçilmesini istedi. “Eskiden pazarlar doluyordu, şu anda sinek avlıyoruz”

Pazarcı Esnafı Hakan Ay: Millette Alım Gücü Kalmadı, Fiyatlar Arttı

Ürünün çok ancak millette paranın olmadığını ifade eden pazarcı esnafı Hakan Ay, “Eskiden vatandaşlar çuval çuval kurutmalık sebze alıyorlardı, şu anda ise 3-5 kilo alınıyor. Alım gücü kalmamış. 100 liraya dolan pazar sepeti şu anda 500 liraya bile dolmuyor. Pazarda eski canlılık yok. Eskiden pazarlar doluyordu ancak şu anda sinek avlıyoruz. Biri zam artışlarına bir dur demesi lazım.” dedi. “Millet alışveriş yapamıyor, her şey pahalı”

Semt pazarların durumunun çok kötü olduğunu belirten esnaf Hikmet Gezer, “Millet alışveriş yapamıyor. Her şey pahalıdır. Bugün 10 liraya aldığım ürünü iki gün sonra 12 liraya veriyorlar. Hiçbir şey eskisi gibi değil. Eskiden vatandaş 100 liraya sepetini doldurabiliyordu, şu anda bin liraya dolduramıyor. Bir tavuk 100 lira olmuş durumda. Bu nasıl olacak? Allah cümlemizin yardımcısı olsun. 2-3 yıl önce canlılık vardı ama şu anda millette para yok.” diye konuştu.

20 yıldır pazarcılık yaptığını, bu dönemde yaşadığı sıkıntıyı hiçbir dönemde yaşamadığını aktaran Mehmet Nur Gök ise şunları söyledi:

“Pazarlarda artık durum bitmiş. Eski canlılık yok. Milletin alım gücü sıfır. Bu gidişle bir iki sene içerisinde pazarlar iptal olacak. Eskiden iki sepet eşya alan şu anda yarım sepet alamıyor. Haftalık eşyasını alan yok. Gelenler bir kabak, iki biber, bir patlıcan, yarım kilo domates alıyor. Eskiden 2 araba dolusu mal satıyordum ama şu anda yarım araba bile satamıyorum.” “Her şeyin eski haline dönmesini bekliyoruz”

İşletmeci Hasan Haksever: Fiyat Artışları İşlerimizi Olumsuz Etkiliyor

İşlerinin çok kötü durumda olduğunu dile getiren Hasan Haksever, “İşler eskisi gibi değil. Önceki yıllarda çok kazanıyorduk. Şu an fiyatlar arttıkça millet artık pazara geç geliyor. Millet eskiden sabah 08.00 ile 09.00 gibi alışverişini yapmaya geliyordu ama şu an fiyatın ucuz olması için akşamı bekliyor. Onlarda haklı. Fiyatlar bir değil, iki değil, 5’e katlandı. Biz de zorluk çekiyoruz. Biz de sebze ve meyve haline gittiğimiz zaman mal almakta zorlanıyoruz. Lahanayı 5 liraya alıyorsam ertesi gün bana diyorlar ki 7 buçuk-8 lira. Bir an önce her şeyin eski haline dönmesini bekliyoruz. Fiyatların yüksek olmasını istemiyoruz. Ucuz olsun ki biz de kazanalım millette yesin.” ifadelerini kullandı.

Pazarcı esnafının hayat pahalılığı isyanına vatandaşlar da katılıyor. Pazarda alışveriş yapan vatandaşlar da fiyatların çok yüksek olduğunu, eskisi gibi alışveriş yapamadıklarını söylüyor. Vatandaşlar, yetkililerden fiyat artışlarına dur demelerini istiyor.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.