Sigara İçenlere Kötü Haber! Zam Yolda

Sigara İçenlere Kötü Haber! Zam Yolda
 Yazı İşleri Müdürü
Deprem harcamalarının finanse edilmesi için Meclis'e sunulan yasa teklifiyle tütün ürünlerine uygulanan KDV oranı yüzde 18'den yüzde 20'ye çıkarılmıştır. Bu değişiklikle birlikte tütün ürünlerine uygulanan vergi oranı artırılarak, ek gelir elde edildi.

Satış fiyatı üzerinden hesaplanan efektif KDV oranı da yüzde 15,25'ten yüzde 16,67'ye yükseldi. Bu değişiklikle birlikte, 5 Temmuz'daki ÖTV artışıyla birlikte bir paket sigaranın üzerindeki toplam vergi yükü yaklaşık yüzde 81'den yüzde 82,5'e yükseldi.

Bu yeni vergi oranlarıyla birlikte sigara fiyatlarının nasıl etkileneceği konusunda yapılan analize göre, nispi vergi oranının yüzde 63'ten yüzde 20'ye çıkarılması mali çarpan KDV'nin daha yüksek bir oranda fiyata bağlı hale gelmesini sağladı. Sigaralar için hesaplanan mali çarpan yaklaşık 6,8'den 7,5'e yükseldi. Bu durumda, maliyet artışlarının fiyatlara yaklaşık 7,5 katı seviyesinde yansıtılması gerekecek.

Özetle, sigara sektöründe gerçekleşen ÖTV ve KDV artışlarıyla birlikte mali çarpanın yükselmesi, ortalama fiyat seviyesindeki bir paket sigaranın perakende satış fiyatında 5 TL'nin üzerinde bir artış gerektirdiği hesaplanmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.