Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ikinci el araçlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ikinci el araçlarla ilgili açıklamalarda bulundu.
Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ikinci el araç fiyatlarının sıfır araç fiyatını aşamayacağını belirterek gerektiğinde önlem alınacağının işaretini verdi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, otomotiv sektöründe yaşanan stokçuluk ve fahiş fiyat oluşumlarıyla mücadele etmek amacıyla yeni kararları açıkladı. Bakan Bolat, "6 ay 6 bin kilometre" kısıtlamasının süresinin 1 Ocak 2024 tarihine kadar uzatıldığını duyurdu. Bu düzenleme, ikinci el araçların belirli bir süre veya kilometre sınırlamasıyla satışa çıkmasını sağlayarak stokçuluk ve fiyat manipülasyonunu önlemeyi hedeflemektedir.

Ömer Bolat, ikinci el araç fiyatlarının sıfır araç fiyatını geçemeyeceğini belirterek, bu konuda tüm çevrimiçi satış siteleriyle görüşmelerin yapıldığını ifade etti. Bakan Bolat, ikinci el araç fiyatlarında bir dengelemeye doğru ilerleneceğini ve gerekirse ek tedbirler alınabileceğini söyledi. Bu adımların, tüketicilerin korunması ve adil bir rekabet ortamının sağlanması amacıyla atıldığı vurgulandı.

Ayrıca, 6 bin kilometre 6 ay kısıtlamasının bireysel satışları da kapsayacak şekilde genişletildiği belirtildi. Bireysel satışlarda da bu kısıtlamanın geçerli olacağı ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenli denetimlerin yapılacağı ifade edildi. Mevzuata aykırı işlem yapan satıcılar hakkında idari para cezalarının uygulanacağı ve satışlara ilişkin kayıtların Hazine ve Maliye Bakanlığı ile paylaşılacağı belirtilerek kayıt dışı kazançların vergilendirilmesinin sağlanacağı açıklandı.

Ticaret Bakanlığı, ilanlardaki fahiş fiyatları önlemek için internet satışlarını da yakından takip edeceğini ve tedbirlerini artıracağını belirtti. Bugüne kadar pazarlama ve satış kısıtlamasına aykırı işlem yapan işletmelere ve stokçuluk yapanlara yüksek miktarlarda para cezaları verildiği ve denetimlerin süreceği bilgisi paylaşıldı.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.