15 Temmuz Destanı Darbe Girişimi 7. Yılında

15 Temmuz Destanı Darbe Girişimi 7. Yılında
15 Temmuz darbe girişiminden bu yana 7 yıl geçti. ABD destekli ihanet girişimi, küresel emperyalist güçlerin desteğiyle gerçekleştirildi. Ancak, halkın minarelerden yükselen salâlarla, cihad ve şehadet aşkıyla dolu meydanlara çıkmasıyla akamete uğratıldı.

15 Temmuz Cuma gecesi Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki Batı destekli illegal "mesiyanik" bir yapılanma olan FETÖ, korkunç bir darbe teşebbüsünde bulundu. Savaş uçakları, helikopterler, tanklar ve ağır silahlar kullanılarak Ankara ve İstanbul merkezli olarak gerçekleştirilen bu kalkışma sonucunda şu ana kadar 253 şehit verildi, binlerce kişi yaralandı. Darbe girişiminin ilk saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan suikast ile öldürülmek istendi, Genelkurmay, MİT ve Emniyet binalarında çatışmalar yaşandı, TBMM bombalandı. Ancak, darbe girişimi milletin büyük fedakarlıkları neticesinde sabahın ilk saatlerinde büyük ölçüde kontrol altına alındı.

Darbeler, askeri kurumun kendisini merkeze alıp, diğer kurumsal yapıları yeniden şekillendirmeye çalıştığı girişimlerdir. Türkiye, geçmişte birçok askeri darbe teşebbüsüne maruz kalmıştır. Tanzimat döneminden günümüze kadar uzanan süreçte "darbe kültürü" meydana gelmiştir. Darbeler, Batılılaşma hedefini hızlandırmak ve engelleri bertaraf etmek amacıyla araçsallaştırılmıştır. Türkiye'de askeri sınıfın kendisini ülkenin gerçek sahibi, kurucu unsuru ve koruyucusu olarak görmesi, askeri darbelere müdahale etme imtiyazının kendilerinde olduğu düşüncesini beslemektedir. Türkiye'deki askeri darbeler iç ve dış dinamiklerin etkileşimi sonucunda meydana gelmektedir.

Cumhuriyet döneminde askeri darbeler, yaklaşık on yılda bir tekrarlanarak sürekli bir mahiyet kazanmıştır. 1960, 1971, 1980, 1997 ve 2007 yıllarında askeri darbe girişimleri gerçekleşmiştir. 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi ise Türkiye'deki darbelerin en karanlık ve kanlı olanıdır. FETÖ'ye bağlı askerler, TSK içindeki yapılanmalarını kullanarak darbe girişiminde bulunmuşlardır.

15 Temmuz darbe girişimi, Türkiye'nin çeşitli illerinde bir dizi olayın yaşanmasıyla gerçekleşti. FETÖ mensupları, Ankara ve İstanbul'da kamu binalarını işgal etti, silah kullanarak katliamlar gerçekleştirdi. Ancak halkın direnişi ve devletin müdahalesi sonucunda darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Darbe girişiminde bulunan FETÖ'ye bağlı askerler tutuklandı veya teslim oldu. Ancak bu girişim sonucunda 253 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı ve Türkiye'nin önemli kurumları zarar gördü.

15 Temmuz darbe girişimi, Türkiye için büyük bir sınav oldu. Milletin birlik ve beraberlik ruhuyla darbeye karşı durması, demokrasiye sahip çıkması ve darbecilere karşı direnmesi, Türkiye'nin demokratik değerlerine olan bağlılığını gösterdi. Bu olayın ardından Türkiye, darbelerle mücadele etmek ve demokrasiyi daha da güçlendirmek için adımlar atmıştır.

1.jpg
15 Temmuz Destanı
2.jpg
15 Temmuz Destanı
3.jpg
15 Temmuz Destanı
4.jpg
15 Temmuz Destanı
5.jpg
15 Temmuz Destanı
6.jpg
15 Temmuz Destanı
7.jpg
15 Temmuz Destanı
8.jpg
15 Temmuz Destanı
9.jpg
15 Temmuz Destanı
10.jpg
15 Temmuz Destanı
11.jpg
15 Temmuz Destanı

Kaynak:Anadolu Ajansı (AA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.