2023'ün İlk 6 Ayında Trafik Kazalarında Binlerce Can Kaybı Oluştu

2023'ün İlk 6 Ayında Trafik Kazalarında Binlerce Can Kaybı Oluştu
Son 6 ay içinde Türkiye genelinde gerçekleşen trafik kazalarının bir sonucu olarak bin 345 kişi hayatını kaybetti ve 159,235 kişi yaralandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Trafik İstatistik Bülteni, trafik kazalarının türleri, sonuçları, nedenleri ve trafik cezaları hakkında önemli bilgiler içermektedir.

Bültene göre, Türkiye genelinde son 6 ayda 257,373 trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazaların 105,012'si ölümlü veya yaralanmalı olurken, kalan 152,361'i maddi hasarlı olarak kaydedilmiştir.

Bu dönemde 1,079 ölümlü trafik kazasında 1,345 kişi hayatını kaybetmiş, 103,933 yaralanmalı trafik kazasında ise 159,235 kişi çeşitli yerlerinden yaralanmıştır.

Ölümlü-yaralanmalı trafik kazalarının oluş şekli incelendiğinde, yan çarpma, yayaya çarpma, yoldan çıkma, devrilme-savrulma veya takla gibi farklı şekillerde gerçekleştiği görülmektedir.

Bu istatistiklerde sürücü, yaya, araç, yolcu ve yolun kusurlu olması gibi faktörlerin kazalara etkisi de gözlemlenmiştir.

Ankara, İstanbul ve İzmir, trafik kazalarının en yoğun olduğu iller arasında yer almaktadır.

Trafik cezalarının dağılımına bakıldığında, alkollü araç kullanma oranının yüksek olduğu görülmektedir.

Trafik İstatistik Bülteni, trafik kazalarıyla ilgili önemli verileri sunarak, trafik güvenliği ve bilinçlendirme çalışmalarında yol gösterici bir kaynak olarak değerlendirilmektedir.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.