AB, Kosova'da yaşanan gerilimin azaltılması için uyarıyor

AB, Kosova'da yaşanan gerilimin azaltılması için uyarıyor
Avrupa Birliği (AB), Kosova'nın kuzeyinde gerginliğin düşürülmesi için Kosova ile Sırbistan'a çağrı yaparak, bunun olmaması halinde AB'nin kararlı tedbirler uygulayacağını, sonuçların olumsuz olacağını açıkladı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB adına Kosova'daki durumla ilgili yaptığı açıklamada, "Şiddet önlenebilirdi ve gelecekte önlenmelidir" uyarısında bulundu.

Borrell, Kosova ve Sırbistan'a seslenerek gerginliğin azaltılması, ayrılıkçı söylemlerin terk edilmesi ve daha fazla koordinasyonsuz eylemlerden kaçınılması gerektiğini belirtti. AB, kararlı tedbirler almak için hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Borrell, Kosova'nın gerilimi yükseltmeyecek şekilde davranması gerektiğini ve kuzeydeki belediyelerde polis operasyonlarını sonlandırması gerektiğini söyledi. Belediye başkanlarının görevlerini belediye binaları dışındaki yerlerde sürdürmeleri gerektiğini belirten Borrell, 4 belediyede en kısa sürede erken seçim kararı alınmasını istedi. Seçimlerin kapsayıcı şekilde yapılması ve Kosovalı Sırpların da seçimlere katılması talebinde bulundu.

Borrell, ayrıca Sırp ordusunun yüksek alarm durumuna geçmesinden de endişe duyduklarını belirtti. Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog sürecinin sürdürülmesi için taraflara çağrı yapan Borrell, daha önce imzalanan normalleşme anlaşmasına uygun olarak Sırp Belediyeler Birliği'nin kurulması için çalışmaların başlatılması çağrısında bulundu.

AB'nin uyarısına kulak verilmezse, olumsuz sonuçlarla karşılaşılacağına dikkat çeken Borrell, "Şiddeti önleyebilirdik ve önlemeliyiz" diye sözlerini tamamladı. (İLKHA)

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.