Adana'da Anaç Balıklardan Yumurta Sağımı Başladı

Adana'da Anaç Balıklardan Yumurta Sağımı Başladı
Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Üretim İstasyonunda üç yıldır başarıyla gerçekleştirilen yavru balık üretimi anaç balıklardan sağım yapılması ile başladı.

Adana Su Ürünleri Üretim İstasyonu, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'ne devredildi. İstasyonda anaç sazan balıklarından yavru sazan balıkları yetiştirmek için sağım yapıldı.

Balık sağımına Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin de katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, kuluçkahane kısmındaki mini havuzlara geçen yılın üzerinde yavru balık üretmek için anaç balıklardan yumurta sağımını yapıldığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü desteğiyle yürütülen yavru balık üretiminde ilk yıl 8 milyon adet, geçen yıl ise 15 milyon adedin üzerinde bir üretim gerçekleştirildi. Bu yıl da 20 milyona yakın bir üretim yapılması planlanıyor. Üretilen yavru balıklar çevre illere gönderilerek oradaki göl ve göletlerin balıklanmasını sağlanıyor. Ayrıca üretimi yapılan yavru balıklar tamamı Adana'daki göl ve göletlere salınarak balık popülasyonunun devamlılığı ve balıkçılıkla geçimini sağlayan ailelere hammadde sunulması amaçlanıyor.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Üretim İstasyonu'nda geçen yıl üretimi yapılan 15 milyona yakın sazan balıkların başta Adana olmak üzere Hatay, Mersin, Osmaniye ve Konya illerine gönderilerek buradaki göl ve göletlere bırakılması sağlandı.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.