Altın Kaplama Diş Takmak veya Dişlerde Altın Kullanmak Dini Olarak Kabul Edilir mi?

Altın Kaplama Diş Takmak veya Dişlerde Altın Kullanmak Dini Olarak Kabul Edilir mi?
 Muhabir
.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, aşırı kira artışlarını engellemek için yasal düzenleme yapıldığını duyurdu ve büyük şehirlerde il ve ilçeler bazında kira yardımı yapılacağını belirtti. Peki, bu destek mekanizması nasıl uygulanacak?

(Nesâî, Ziynet, 49, No: 5148). Yine Hz. Ali’den (radiyallahu anh) gelen bir rivayete göre Resulullah erkeklerin altın yüzük takmasını yasaklamıştır (Nesâî, Zînet, 46, No: 5148). Bu sebeple İslam alimleri erkeklerin gösteriş amacıyla veya ihtiyaçlarını gidermek için altın kullanmasının haram olduğunu ifade etmişlerdir.

Bununla birlikte, diş tedavisi için altın veya gümüş gerekli olduğunda kullanılabilir. Arfece adlı bir Sahabi, savaşta burnunu kaybedince gümüşten yapılma bir takma burun yaptırmıştı. Ancak takma burun kokunca Hz. Peygamber ona altından bir burun yapmasını tavsiye etmiştir (Ebû Dâvûd, Hâtem, 7, No: 4232). Bu olay, bedende kaybolan herhangi bir uzvun yerine altın takılabileceği yönünde fıkhi bir izin verir (Nevevî, el-Mecmû', II, 195; İbn Kudâme, el-Muğnî, I, 56). Fakat günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle, altının yerini alabilecek daha kaliteli ve daha dayanıklı yapay dişler mevcuttur. Bu nedenle, altın yerine yapay dişler tercih edilmesi daha uygundur.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.