Avrupa Parlamentosu, fast-fashion'ın sona erdirilmesini istiyor

Avrupa Parlamentosu, fast-fashion'ın sona erdirilmesini istiyor
Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde hızlı moda olarak bilinen kısa ömürlü tekstil ürünleri kullanımının sona erdirilmesini talep ediyor.

Brüksel'de gerçekleştirilen AP Genel Kurulu'nda, AB Sürdürülebilir ve Döngüsel Tekstil Stratejisi tartışıldı.

AP milletvekilleri, çevreci bir moda endüstrisi için hazırlanan stratejiye ilişkin tavsiyeleri içeren raporu 600 "Evet", 17 "Hayır" oyuyla kabul etti.

Raporda, hızlı moda ürünlerinin oybirliğiyle sona erdirilmesi talep edildi.

Bu raporda, tüketicilerin daha sorumlu ve sürdürülebilir seçimler yapabilmeleri için önlemler alınması talep edildi ve AB'de satılan tekstil ürünlerinin daha dayanıklı, kolayca tamir edilebilir ve geri dönüştürülebilir olması gerektiği belirtildi.

Raporda, ilgili tekstil ve giyim ürünlerinin tedarik zinciri boyunca insan hakları, sosyal haklar ve işçi hakları dahil olmak üzere çevre ve doğaya saygılı olması gerektiği vurgulandı.

Rapor aynı zamanda, eko-tasarım yönetmeliğinde yapılacak yakın zamandaki değişikliklerle satılmayan veya iade edilen tekstil ürünlerinin imhasının yasaklanması talep edildi ve giyim ve ayakkabıların döngüsel, sürdürülebilir ve sosyal olarak adil bir şekilde üretilmesinin altı çizildi.

Şimdi, AP ve üye ülkeler arasında son düzenlemeleri yapmak için müzakereler gerçekleştirilecek.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.