Bakanı Alim: Bayanlar için banka kuruluyor

Bakanı Alim: Bayanlar için banka kuruluyor
Asgari ücret, EYT ve enflasyon dair mühim mesajlar veren Bakan Alim, "Amacımız memurları da bütün çalışanları da gözetmek ve enflasyon karşısında korumaktır.

Asgari ücret, EYT ve enflasyon dair mühim mesajlar veren Bakan Alim, "Amacımız memurları da bütün çalışanları da gözetmek ve enflasyon karşısında korumaktır. Sosyal politika tedbirlerini devreye soktuk. Asgari ücret yılda bir defa düzeltiliyordu. Temmuzda da bir ara düzenleme yapmıştık. Bu Temmuzda da bir düzenleme yapacağız" dedi.

Bakan alim'in açıklamaları şu şekilde:

Mühim olan bu süreçte siyasetin akışına katkıda bulunmak. Doğal olarak ben daha öncede Ankara milletvekiliydim siyasete yabancı değilim. Bildiğiniz gibi ilk turda Türk milleti büyük bir sağduyu ile değerlendirdi ve millet iradesi ortaya çıktı. Nedir ilk değerlendirme? Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı ile içinde 14 puan fark var. AK Parti 21 senedir iktidarda CHP 21 senedir muhalefete de 10 puanlık bir fark var. Doğal olarak yeni kabine iyi mi olur, cumhurbaşkanımızın değerlendirmesine, ona şimdi bir şey söylemek yanlış olur.

Memurlarımızın da tüm çalışanlarımızı gözeten enflasyon karşısında, tüm emekçileri enflasyon karşısında korumak. Enflasyon tahribat meydana getiren bir şeydir, bunu koruyacak adımları devreye soktuk. Bunun korunmasının en büyük şeyi asgari ücrettir. Bizim dönemimizde yılda 1 kez zam yapılıyordu. Cumhurbaşkanımızda söylemiş oldu Temmuz ayında bir değerlendirme yapacağız.


Türk devleti anayasamızda yazdığı benzer biçimde toplumsal bir devlet. Toplumsal bir devlette ilk olarak emekçileri korumakla görevlidir. Türk devletinin geleneğinde var bu. Cumhuriyet dönemindeki imkansızlıklar içerisindeyken daha emekçileri sakınan düzenlemeler yapılmış. Bugünkü kıdem tazminatının kökeni o döneme dayanmaktadır. Türkiye emekçilerinin üretim ile büyür. Dün meydana gelen Türkiye'de bu tarz şeyleri bulmak oldukca zordu. eğitim oldukca zayıftı, çeşitli meslek grupları yoktu. Bu sebeple geçmişte bunu bulmak oldukca zordu.

"SERMAYENİN EMEK DÜŞMANLIĞI YAPMASINA İZİN VERMEYİZ"

Asgari ücretten verginin kaldırılması bir devrimdir. Bu rahmetli Ecevit'in bir idealiydi sadece uygulayamadı, uygulamak bizlere nasip oldu. Sermayenin emek düşmanlığı yapmasına izin vermeyiz. Türkiye'nin geleneğinde bu var. Cumhuriyet döneminde bir oldukca imkansızlıklara karşın Gazi Paşa emekçileri koruyana birçok düzenleme yapmış oldu. Düzenlemeler toplumu zenginleştirir Türkiye'yi zenginleştirir. Bugün her alanda finanstan tutun dijital teknolojilere kadar emek çeşitlendi, Türk devleti bu emeğin yanında durmak istiyor. Asgari ücretti paranın alım enerjisini belirleyip ona bakılırsa uygulama yapacağız. Ben yurttaşların aklında kalması için 500 Dolar civarında olacağını söylemiştim. Temmuzda da tüm bu tarz şeyleri dikkate alarak düzenleme yapacağız.


ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ'DA ZAM VAR MI?

Paranın alım enerjisini, real kıymetini belirleyip bizim yaptığımız bazı emekler var. Real fiyatlardaki değişimi belirleyip ona bakılırsa fiyat belirliyoruz. Fakat yurttaşlarımızın aklında kalsın diye ben 500 dolardan bahsettim. Biz cumhuriyet tarihimizin en büyük artışını yaptık fakat şimdi değerlendirmeleri yapmış olup tekrardan zam yapacağız. Geçtiğimiz zamda da dolar bazında en yüksek zammı yaptık. Temmuzda da benzeri bir asgari ücret zammı vereceğiz.

BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET

Bölgesel asgari tutarı gündeme almaya düşünmüyoruz, bu sebeple artık küresel bir çağda yaşıyoruz. Küresel çağ oldukca süratli hareketliliğin, olduğu bir dönem. Ulaşım, yazışma her yerde eşit ve aynı. Bölgesel asgari ücret bu eşitliği bozar. Ülkedeki nüfus hareketliliğini değişik bir halde yönlendirebilir. Bu sebeple de bu şekilde bir düşüncemiz yok.

SENDİKALI İŞÇİ SAYISININ AZLIĞI


AK Parti hükümeti sendikayı çoğaltmak için e-Devlet üstünden elektronik üyelik sistemini getirdi. İşçiler işverenin haberi olmadan da üye olabiliyor artık. Kamu çalışanlarında sendikalaşma oranı oldukça yüksek. İşçilerde de bunu yükseltmek lazım. Bunun için bir işyerinde eğer vergi borcu yoksa işçiler özgürce sendikaya üye olabiliyorsa biz onlara beyaz bayrak veriyoruz ve bazı öncelikler veriyoruz. Bunlarda yetersiz duracak, yaptığımız kapsamlı bir emek verme var. Sendikalaşmanın önünü yasal olarak da açıyoruz.

STAJ VE ÇIRAKLIK MAĞDURLARI

Yetişim bir mağduriyet değil. Onlarla kimse bir iş akdi yapmıyor. Bu sebeple onların iş emeklilik pirimleri ödenmemiş oluyor. O yüzden mağduriyetten bahsedilemez. Çıraklık da ise değişik bir durum mevcut. Bu sebeple çıraklığa yönelik çalışmalarımız mevcut.

BEYAZ BAYRAK UYGULAMASI

Geçen haftalarda 15-20 gün oldu. Beyaz Bayrak uygulamasını başlattık. Beyaz Bayrak uygulaması şu; Bir iş yerinde sigorta prim borcu yoksa işverenin, gelir vergi borcu yoksa, işçiler özgür ve bir sendikaya üye oluyorsa biz o iş yerine bir imtiyaz tanıyoruz. Beyaz Bayrak veriyoruz. İş yerinin önüne asıyoruz. Ve ona bir takım imtiyaz sunuyoruz. İhracat işlerinde kolaylık. İş-Kur da istihdam önceliği veriyoruz. Örneğin 500 işçiyi işe soktuğu vakit eğitim kapsamında onların 4 ay ya da 6 ya ücretlerini biz veriyoruz. Onların toplumsal güvenlik destek priminden bir puan daha düşük ödemesini sağlıyoruz. Yaptığımız kapsamlı bir emek verme var.

EYT

EYT'liler örgütlendiği için değil bu emek verme daha ben bakan olmadan ilkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın projelerinde vardı, pandemiden ilkin de. Biz bir tek bunun maliyeti ne olur diye bunun üstüne çalıştık. Ve insanların yaş averajının nasıl sonuçlanacağı üstüne çalıştık. Bu talep ediliyor yapalım benzer biçimde bir durumdan ortaya çıkmadı.

Türkiye hala genç nüfus, 2055 yılına kadar açık. Bunun ölçütü şu; Türkiye'de istihdam yarattığımız sürece, istihdam yaratacak genci var. Burada mühim olan şudur; Türkiye büyümeye devam etmelidir. Prim ödemek bu sebeple alın teriyle prim ödemiş insanlarının alın terini öncelikli değerlendirmemiz gerekiyor. Şu anda 1 milyon 200 bin şahıs üstünde bağlandı. Bazılarının bankalar bir kaç gün geciktirebilir fakat süratli bir halde bağlanıyor. İlk kez bu kadar insanoğlunun emeklilik işlemini gerçekleştirdik. Ben bunun için tüm mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu ay sonunda yada önümüzdeki ayın ilk 15 gününde tüm işlemler tamamlanmış olacak. Tüm haklarını alacaklar.

BİR DAHA AF GELECEK Mİ?

Türkiye'nin büyümeye devam etmesi lazım. Türkiye yüzde 7 gelişme yapmış olduğu vakit istihdam oranı 1 milyondan fazla oluyor. Bundan sonrasında af olmayacak. Prim mevzusunda af olamayacağını söylemek isterim.

"ESAS İŞİ YAPANIN KAMU İŞÇİSİ OLMASI LAZIM"

Bahsettiğimiz problemler parlamenter sistemde asla çözülemeyecek sorunlardı. Başkanlık sitemi bunu çözdü. Bir oldukca mevzu daha var önümüzde duran. Taşeron işçiler de var. Esas işi meydana getiren adamların yerine taşeron işçi alınmamalı. Esas işi yapanın kamu işçisi olması lazım. Bu emek harcamayı yaptık. Meclise intikal ettiremediğimiz son dosya buydu. Bu şekilde bir kaç çalışmamız daha var.

ENFLASYON

Enflasyon denetim altına alındı. Şu anda süratli bir halde düşüyor. Oldukça daha aşağıya düşecek. Esas burada söylemek istediğim TÜFE ile ÜFE arasındaki fark öyleki artmıştı ki bu bizi korkutuyordu. Bu sebeple bu fark kapatılamazsa enflasyon denetim altına alınmaz. Fakat bu fark düşürüldü. Türkiye ekonomisi ihracatla, turizmle kendi döviz ihtiyacını yapmaya başladı. Türkiye'nin kendi için alternatif enerji kaynakları üretmesi, dünyada enerji fiyatlarının düşmesi Türkiye'nin cari fazla verecek bir sürece geldiğini gösteren sıhhatli işaretler içeriyor. Bundan sonrasında seçim sonrası şu şekilde olacak bu şekilde olacak diyerek, ekonomik tetikçilik yapanların kara tablolarına kimsenin inanmadığını biliyorum. Enflasyon daha da denetim altına alındıktan sonrasında itimat iyice artacağına inanıyorum.

EV KADINLARINA EMEKLİLİK

Ev hanımlarına emeklilik için müracaat etmeleri gerekiyor. Primi yatırmaları lazım. Bu primin üçte birini de devlet ödeyecek. Sayın cumhurbaşkanımız da deklare etti bayanlara pozitif ayrımcılık yapmak için de bir banka kuruluyor. Bu destek sunar de kurulacak o bankadan sağlanacak. Yeni petrol kaynaklarından buralara hisse aktarılacak. Bahsedilen prim, borçlanma ile de ödenebilir. Ne kadar ödenirse bunun üçte biri devletten.

SEÇİM MESAJI

Yönetimin, yasamanın istikrar içinde emek harcaması lazım. Parlamenter sistem demokratik bir sistem değil. En azından Türkiye'de uygulanan sistem demokratik değildi. Askeri cuntaların önerisiyle seçilen etkisiz Cumhurbaşkanları vardı. Türkiye bir MGK devletiydi. Anayasa da bir MGK anayasasıydı. O dönem cumhurbaşkanı Stratejik ekonomik hamleler halletmeye çalmış olduğu vakit ya da siyasete dahil olmaya çalmış olduğu vakit darbelerle karşılık görmüştür. Cumhurbaşkanımız bunu yıktığı için ona düşmanlık yapılıyor. Türkiye'yi kontrolden, Batı emperyalizminden kurtaran adam olduğundan düşmanlık görüyor. Suriye'de Irak2da PKK ve PYD'yi Türkiye'ye karşı kışkırtıyor, savaştırıyor. Yoksa ne bizim ne Erdoğan'ın Batı düşmanlığı yoktur. Terör örgütüne terör örgütü diyemeyen adamların son günlerde Mustafa Kemal Atatürk'ün kalpaklı resimlerini arkasına alıp konuşmaları, bu tablo Mustafa Kemal Atatürk'ün cumhuriyetine saldırıdır. Dolayısıyla bu seçimin anlamı tıpkı ulusal savaşım devrin Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesi gibidir. Bu seçim Türkiye'nin Batı emperyalizminden tüm zincirleri kırmasını sağlayacak yola açılacak seçimdir.

ÜMİT ÖZDAĞ

Şu üzüntü verici, "Kılıçdaroğlu iktidara gelirse Türkiye savaşa gider" dedikten sonrasında bu sonucu vermesi üzücü. Bu bir çelişkidir. Aslolan beni üzen şudur, Mustafa Kemal Atatürk'ün partisinin kendisine bir yol çizemeden PKK'nın sözcüleriyle hareket etmeye zorunlu kalması başka bir yol bulamaması...

ÖĞRETMEN MAAŞLARI

Biz hazırlığımızı yaptık. Işgören maaşında minimum 22 bin lirayı bulacak bu da öğretmenlere yansıyacak. Bunun yan ısıra vakıf ve hususi okullar içinde bir alt sınır oluşturması lazım. Bu sebeple bu istismar ediliyor. Ben bu tarz şeyleri teftiş ettiriyorum fakat bir halde istismar sömürü gerçekleşiyor. Bunun çözülmesi lazım.

REHAVET UYARISI

Fakat şunu söyleyeyim bu seçim herhangi bir seçim değil. Ben cumhurbaşkanımızın kazanacağını biliyorum fakat farkla kazanması gerekiyor. Bu dünyaya verilecek bir cevaptır. Bu bir tek Türkiye için değil Türk dünyası için mühim bir sonuçtur. Ben milliyetçiyim diyenlerin bilhassa ne yapmaları icap ettiğini bildiklerini düşünüyorum, hangi partiden olduklarına bakılmaksızın. Rehavete kapılmamaları gerekmektedir. Dünyaya da katılma oranlarıyla Türkiye'nin iyi mi demokratik bir yapıya haiz bulunduğunu göstermek gerekiyor.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.