Buzdolabınızda Kötü Kokuların Nedenleri ve Giderilmesi

Buzdolabınızda Kötü Kokuların Nedenleri ve Giderilmesi
Buzdolabını açtığınızda neden kaynaklandığını bilemediğiniz bir koku mu alıyorsunuz? Buzdolabından gelen kötü kokular birkaç nedenle ortaya çıkabilir.

Çoğu insan, çabuk bozulan yiyecekleri dondurucuda aylarca taze tutabileceğini düşünür. Ancak bilim insanlarına göre bu her zaman geçerli değildir.

Mikrobiyoloji profesörü Enzo Palombo ve Rosalie Hocking, Avustralya'daki Swinburne Teknoloji Üniversitesi'nden, bu konuyla ilgili bir yazı kaleme aldı. İkili, buzdolabından gelen kötü kokuların birkaç nedeni olduğunu vurguladılar.

Çinli araştırmacılar, insanlığın koku duyusunu yavaş yavaş kaybediyor
Yazıya göre, bunun ilk nedeni genellikle mikroskobik canlılardır. Yani bakteri, maya veya küf.

Derin dondurucular veya buzluklar, yiyeceklerin bozulmasıyla ortaya çıkan mikropların büyümesini önemli ölçüde yavaşlatır. Ancak araştırmacılara göre, sıcaklık -18 derecenin üzerinde olduğunda, bu mikropların gelişmesi mümkündür.

Palombo ve Hocking, bu durumun birkaç saatten fazla elektrik kesintisi olduğunda veya doğrudan dondurucuya sıcak bir şey konduğunda da meydana gelebileceğine dikkat çekiyorlar.

Ayrıca, dökülen yiyecekler ve açık bırakılan kapların, mikropların işe koyulması için fırsat sağladığını belirtiyorlar.

İkili, "Birçok mikrobun dondurucu soğuklarda da kalacağını ve uygun koşullar olduğunda yeniden büyümeye başlayacağını da belirtmekte fayda var" diyorlar. Örneğin, yiyeceği çıkarıp kısmen çözdükten sonra tekrar dondurucuya koyarsanız bu durum söz konusu olabilir. Yiyecek bozulduğunda ilk olarak mikroplar büyümeye başlar ve birkaç keskin kimyasal üretilir. Bunlara genellikle uçucu organik bileşikler (VOC) adı verilir.

Kokunun kaynağı, donmanın kendisi olabilir

Bu arada, istenmeyen kokulara sadece mikrobiyal organizmalar yol açmaz. Bilim insanları, dondurucuda da bir dizi kimyasal işlem olduğuna dikkat çekiyorlar.

Buna göre, gıdadaki su donarken, organik moleküller yoğunlaşır ve dışarı atılır. Bunlar uçucuysa, dondurucuda hareket eder ve başka şeylere yapışır:

The Conversation'daki yazıda bu süreç buzullara benzetiliyor: Deniz suyu donarken tuz uzaklaştırılır. Böylece buzdağı tatlı sudan oluşur ve çevredeki deniz suyu daha tuzlu ve daha yoğun tuzlu bir su haline gelir. İkiliye göre, bahsi geçen uçucu maddelerin bazıları suyu severken, diğerleri su sevmez ve başka şeylere yapışarak kokuya neden olur.

Kötü Kokuları Gidermek için Neler Yapılabilir?

Buzdolabındaki kokuları gidermek için atılabilecek ilk adım, yiyeceklerin üzerini kapatmaktır. Palombo ve Hocking, "Yiyecekleri hava geçirmez bir kaba koyarsanız (cam en iyisi), bakteriler ya da yiyeceğin kendisi tarafından üretilen aromatik bileşiklerin salınmasını önemli ölçüde yavaşlatır. Örtülü yiyeceklerin etrafındaki diğer yiyeceklerden gelen kokuları ve tatları emmesi daha az olasıdır" diyerek bu yöntemi öneriyor.

Yine de, kötü kokular mevcutsa, aşağıdaki adımlar izlenebilir:

- Buz kristalleri oluşturan her şeyi atın ve geri kalanını daha soğuk bir bölgede saklayın.

- Tüm ürünleri çıkardıktan sonra, rafları ve yüzeyleri temizleyin.

- Tüm yüzeyleri ılık sabunlu su veya iki yemek kaşığı kabartma tozu ve ılık su karışımı kullanarak silin.

- Tüm rafları ve buz bölmelerini yıkayın ve tamamen kurumasını bekleyin.

Ayrıca, yiyeceği ekmeden önce dondurucuya biraz kabartma tozu koymak, kalan kokuların emilmesine yardımcı olabilir.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.