Çocuklara Yaşlarına Uygun Olmayan Dizilerin İzletilmesi Doğru Değil

Çocuklara Yaşlarına Uygun Olmayan Dizilerin İzletilmesi Doğru Değil
Çocuk ve Ergen Terapisti Psikolog Hatice Köroğlu, televizyondaki dizilerin çocuklar için pasif bir iletişim aracı olduğunu ve özellikle şiddet içerikli sahnelere maruz kalmanın çocuğun kişilik gelişimi için olumsuzluk oluşturduğunu belirtti.

Köroğlu, televizyonun çocukları olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekerek, 0-3 yaşlarındaki çocuklara ekran kullanımını önermediklerini söyledi.

Televizyon karşısında pasif kalan çocukların iletişim ve gelişim sağlayamadıklarını vurgulayan Köroğlu, çocukların televizyonda gördükleri her şeyi somut olarak algıladıklarına dikkat çekti.

Çocukların izledikleri dizilerdeki kahramanların davranışlarını uygulama eğiliminde olduklarını belirten Köroğlu, özellikle 4-7 yaş aralığındaki çocukların fazla derecede dizi izlemelerinin sağlıksız rol model geliştirmelerine sebep olabileceğini söyledi.

Dizilerin içeriklerinin reyting kazanmak için şiddet içerikli sahneler ya da cinsel içerikli sahneler olduğunu belirten Köroğlu, bu tür uygunsuz içeriklerin çocuklara uygun olmadığını ve kişilik gelişimleri için olumsuzluklar oluşturduğunu ifade etti.

Köroğlu, ayrıca ebeveynlerin kendi izledikleri dizileri sorgulaması ve çocuklarına uygunsuz sahneleri izletmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.