Depremzedeler için İstihdam Fırsatı

Depremzedeler için İstihdam Fırsatı
Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Kalkınma Ajansı işbirliğiyle yürütülecek projeyle depremzede kadınlar, yaralarını Diyarbakır’ın eski ilçe otogarında kurulacak tesislerde üretim yaparak saracak.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremin, sanayi ve işgücü üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla bir proje hazırlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Acil Eylem Programı (BOTAP)” kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanacak “Eski İlçe Otogarının Depremzede Kadın Çalışanları İçin Dönüştürülmesi (Üretimin Devamlılığının Sağlanması) Projesi’nin hayata geçmesi için ilk adım atıldı.

Proje, Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su ile Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yunus Çolak tarafından imzalandı.

Projenin Detayları

Düşük gelir grubunun yoğun bir şekilde yaşadığı bölgede, hazır giyim başta olmak üzere zarar gören diğer atölyeler için işlikler inşa edilecek. Uzun yıllar ilçe otogarı olarak kullanılan alana kurulacak 12 hazır giyim atölyesi ve kreş sayesinde 700 kadına yeni istihdam olanağı sağlanacak. Projeyi tamamlamak için 12 ay süre öngörülmüştür.

Yeni kurulacak işliklerin işletme aşamasında Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB'deki kurumsal firmalarla işbirliği yapılması planlanıyor.

Vali Ali İhsan Su, projenin maliyetinin 70 milyon TL olduğunu ve bunun 50 milyonunun Kalkınma Ajansı tarafından destekleneceğini ifade etti. Geriye kalan 20 milyon liranın da Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığını belirtti.

Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yunus Çolak ise, projenin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün “Bölgesel Kalkınma Odaklı Acil Eylem Programı” kapsamında desteklendiğini söyledi.

Programa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi ve Vali Yardımcısı Ömer Coşkun da katıldı.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.