Dünya’ya yamyam Güneş fırtınası çarpacak!

Dünya’ya yamyam Güneş fırtınası çarpacak!
Bugün Dünya’ya ulaşması beklenen nadir ve tehlikeli bir Güneş fırtınası, bilim insanlarını uyarıyor. “Yamyam” olarak adlandırılan bu fırtına, kendisinden önceki fırtınaları yutarak büyüyor ve Dünya’nın manyetik alanını bozuyor.

Güneş fırtınaları, Güneş’in manyetik alanlarında meydana gelen ani değişimler veya yeniden hizalanmalar sonucunda, Güneş’ten uzaya yüklü parçacıkların fırlatılmasıyla oluşuyor. Bu parçacıklar, Dünya’nın manyetik alanına çarptığında, iletişim sistemleri, uydu sinyalleri ve elektrik şebekeleri üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor.

Bugün Dünya’ya çarpacak olan Güneş fırtınası ise “yamyam” olarak nitelendiriliyor. Çünkü bu fırtına, daha önce oluşan ve daha yavaş hareket eden fırtınaları yakalayarak onları yutuyor ve daha büyük bir plazma dalgası haline geliyor.

Birmingham Üniversitesi’nden Dr. Sean Elvidge, bu tür fırtınaların çok nadir görüldüğünü ve Dünya’nın teknolojik altyapısını tehdit ettiğini söyledi. Dr. Elvidge, “Yamyam Güneş kütle atımları, ikinci ve daha hızlı bir püskürmenin ilk püskürmeye yetişip onu yutmasıyla oluşur. Bu da Dünya’nın manyetik alanında önemli bozulmalara neden olur.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.