Ermenistan ve Azerbaycan Arasında Demiryollarının Açılması Konusunda Anlaşma Sağlandı

Ermenistan ve Azerbaycan Arasında Demiryollarının Açılması Konusunda Anlaşma Sağlandı
Ermenistan, 2 Haziran'da Moskova'da yapılan 12. Azerbaycan-Rusya-Ermenistan Başbakan Yardımcıları Toplantısı'nda Azerbaycan'la Ermenistan arasındaki demir yollarının yeniden faaliyete geçirilmesine yönelik ortak bir mutabakata varıldığını açıkladı.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında ulaştırma hatlarının tekrar açılması konulu toplantının sonuçları hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Toplantı işbirlikçi bir atmosferde geçti ve Ermenistan Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında ulaştırma yollarının tekrar açılması için koordinasyon yöntemleri konusunda önemli ilerlemeler kaydedildi. Özellikle Arazdeyen-Culfa-Meğri-Horadiz güzergahında demiryolu bağlantısının tekrar tesis edilmesi ve düzenlenmesi konusunda somut adımlar atılmaya karar verildi."

Ayrıca, müzakerelerin sonuçları Ermenistan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ve Azerbaycan Cumhuriyeti liderlerine bildirilecek ve taraflar, üçlü çalışma grubu aracılığıyla çalışmalarına devam etme konusunda anlaştı.

Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgal etmesi nedeniyle Arazdeyen-Culfa-Meğri-Horadiz demiryolu hattı tahrip edilmişti. Ancak, 2. Karabağ Savaşı sonrasında Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri eski ulaşım hatlarının tekrar açılmasına yönelik anlaşma imzaladılar.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.