Ermenistan ve Azerbaycan Demiryolu Hatlarının Yeniden Faaliyete Geçirilmesi Konusunda Anlaştı

Ermenistan ve Azerbaycan Demiryolu Hatlarının Yeniden Faaliyete Geçirilmesi Konusunda Anlaştı
Ermenistan, 2 Haziran'da Moskova'da gerçekleştirilen 12. Azerbaycan-Rusya-Ermenistan Başbakan Yardımcıları Toplantısı'nda Azerbaycan ile demiryolu hatlarının yeniden açılması konusunda ortak bir mutabakata varıldığını açıkladı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ulaştırma hatlarının yeniden açılması ile ilgili konuların görüşüldüğü toplantıya dair yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

"Toplantı yapıcı bir atmosferde ilerledi. Ermenistan Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasındaki ulaştırma yollarının yeniden açılmasına dair yöntemlerin koordinasyonu konusunda önemli bir ilerleme kaydedildi. Özellikle Arazdeyen (Yeraskh)-Culfa-Meğri-Horadiz güzergahında demiryolu bağlantısının yeniden tesis edilmesi ve düzenlenmesi yönünde somut adımların atılması konusunda ortak bir anlayış sağlandı.

Müzakerelerin sonuçları Ermenistan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ve Azerbaycan Cumhuriyeti liderlerine bildirilecek. Taraflar, üçlü çalışma grubu çerçevesinde çalışmaya devam etme konusunda mutabık kaldı."

Arazdeyen (Yeraskh)-Culfa-Mehri-Horadiz demiryolu hattı, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgali sonrasında tahrip edilmişti.

2. Karabağ Savaşı sonrasında Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin ortak olarak imzaladığı üçlü bildiride eski ulaşım hatlarının yeniden açılmasına yönelik maddeye yer verilmişti. (İLKHA)

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.