İş Bankası tarımda karbon ayak izi ölçümünü başlattı

İş Bankası tarımda karbon ayak izi ölçümünü başlattı
Türkiye İş Bankası, The European Fund for Southeast Europe (EFSE) ile iş birliği yaparak tarım sektörü için karbon ayak izi ölçümünü başlattı.

Frankfurt School'un danışmanlığında, banka sürdürülebilir tarım uygulamalarını geliştirerek yeni ve etkili teknolojilerin kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalara devam ediyor.

Türkiye İş Bankası ve The European Fund for Southeast Europe (EFSE) iş birliği ile birlikte Frankfurt School'un danışmanı olduğu proje kapsamında dört ana ürün grubunda üreticiler için karbon ayak izi ölçümü sağlanıyor. Gelecekte, ürün bazında karbon ayak izini azaltacak bankacılık çözümlerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Banka, tarımda sürdürülebilirliği sağlamak için hesaplama aracı geliştirerek üretim verilerini değerlendirerek ürün bazında ortalama sera gazı emisyon miktarını ölçebiliyor. Bu hesaplama aracı, buğday, arpa, mısır ve ayçiçeği dahil olmak üzere Türkiye'deki önemli tarımsal üretim ürünlerine uygulanabilir. Kısa süre içinde ölçülen ürünlerin sayısının 50'ye yükseltilmesi planlanıyor.

İleride bu hesaplamaları interaktif hale getirerek çiftçilere özel karbon ayak izi ölçümü sağlanacak. Bu proje ayrıca su ayak izinin yanı sıra küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı hayvan varlıklarının da ölçümlerini içeriyor.

Karbon ayak izini hesaplamak Frankfurt School tarafından tarım alanında yürütülen çalışmalar sonucu oluşturulan kapsamlı veri tabanından yararlanılarak yapılıyor. Tarımsal faaliyetlerin sonucunda karbondioksit, nitrözoksit ve metandan oluşan üç sera gazı açığa çıkıyor. Bu emisyon miktarı uluslararası uygulamalara göre hesaplanarak kilogram karbondioksit eşdeğeri olarak ölçülmekte.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İzlem Erdem, artan iklim değişikliği gibi risklerin tarım sektöründeki stratejik önemini arttırdığını ve Türkiye'nin bunu hiçbir ülkenin yaşamadığı kadar fazla hissettiğini belirtti. Erdem, sürdürülebilir tarım için teknolojik çözümler geliştirirken, ürün bazında karbon ayak izi ölçümünün de şirketin sürdürülebilir tarım hedeflerinde bir adım olduğunu söyledi.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.