Op. Dr. Aydoğan: Modern Tıp, Sünnetin Delilleri ve Faydalarını Açıklıyor

Op. Dr. Aydoğan: Modern Tıp, Sünnetin Delilleri ve Faydalarını Açıklıyor
Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ömer Faruk Aydoğan, sünnet operasyonunun sağlık açısından biçok faydası olduğunu ancak doğru steril koşullarda yapılmadığı takdirde tehlikeli sonuçlar doğurabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Sünnet hakkında bilgiler verdi

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ömer Faruk Aydoğan, sünnetin kültürel farklılıklara bağlı olarak dünya genelinde bağımsız şekilde uygulandığını ve önemli bir cerrahi operasyon olduğunu belirtti. Sünnetin doğru steril koşullarda yapılmaması durumunda komplikasyonlara yol açabileceğine dikkat çekti.

Aydoğan, sünnetin bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydasının bulunduğunu ifade etti. Okulların tatil olmasıyla birlikte ailelerin çocuklarını sünnet ettirdiğini ve bu konuda yoğunluk yaşandığını vurgulayan Aydoğan, sünnetin 4-6 yaş arasında yapılmasının uygun olduğunu belirtti. Sünnet öncesi ve sonrasında çocukta psikolojik travmaların oluşmamasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Aydoğan, sünnetin güvenli ve steril bir ortamda hekimler tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

Sünnetin hijyen ve hastalıklara karşı koruyucu bir önlem olduğunu belirten Aydoğan, sünnetin penis kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve enfeksiyonları azalttığını ifade etti. Modern tıbbın sünnetin faydalarını delilleriyle açıkladığını ve sünnetin dinimizde de önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

Aydoğan, sünnet sonrası pansumanların düzenli olarak yapılması ve çocuğun hekim kontrollerine düzenli olarak gitmesi gerektiğini vurguladı. Sünnetin küçük de olsa bir cerrahi işlem olduğunu ve güvenli ellerde gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.