Öz Sağlık-İş Sendikası: Gecikmeden Geriye Dönük Alacaklarımızı Talep Ediyoruz

Öz Sağlık-İş Sendikası: Gecikmeden Geriye Dönük Alacaklarımızı Talep Ediyoruz
 Muhabir
Türkiye genelinde bir araya gelen Öz Sağlık-İş Sendikası, geriye dönük alacaklarının derhal ödenmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

Öz Sağlık-İş Sendikası, geriye dönük alacaklarının ödenmesi için basın açıklaması düzenledi.

Türkiye'nin farklı şehirlerinde sağlık müdürlüğü ile hastane önlerinden bir araya gelen sendika çalışanları, "Geriye dönük alacaklarımızın daha fazla geciktirilmeden ve tek kalemde ödenmesini istiyoruz." çağrısında bulundu.

Yapılan basın açıklamalarında Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık işçilerinin yetkili sendikası olan Öz Sağlık-İş'in 190 bin işçisi ve işveren sendikası TÜHİS ile imzaladığı Toplu İş Sözleşmesi'nin üzerinden 46 gün geçtiği hatırlatıldı.

Toplu iş sözleşmesinde 2023 Ocak ayından geçerli olmak üzere geriye dönük alacakların ödenmesi kararının üzerinden de 46 gün geçtiği ifade edilen açıklamada, "Sağlık işçisi işini aksatmadan akşamı eder, bilir ki işini aksatsa bu ihmal bir insanın canına mal olur. Sendika olarak ilk günden beri defalarca masaya oturduk, geriye dönük alacakları bekletmeyin dedik, işçiye nefes aldıracak bu toplu parayı kuşa döndürmeyin dedik, önümüz Kurban Bayramı işçi kurbanını kesebilsin dedik, vergi dilimini işaret ettik, ülke ekonomisinin zorluğunu gösterip alacakların bir an önce ödenmesi için çalmadık kapı bırakmadık." denildi.

"Geriye dönük alacaklarımızın önemsenmemesine karşı sabrımız bitti"

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Sendika olarak devletin tüm kademelerini aşındırdık. Hesaplamalar yapılıyor dediniz bekledik. Kasada para yok, ek bütçe istedik dediniz bekledik. Bütçe Meclis'ten daha çıkmadı dediniz bekledik. Daha ne kadar bekleyeceğiz? Biz sabırla beklerken bu arada neler oldu, bir hatırlayalım; Ev kiralarımız 10 bin liranın üzerine çıktı. Vergi oranları arttı, akaryakıta dev zam geldi. Akaryakıta gelen zam, aynı gün başta gıda olmak üzere tüm sektörlere aynı oranda yansıdı. Biz sabırla beklerken beslenme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarımız yüzde 200'e varan oranlarda artış gösterdi.Kimsenin almaya cesaret edemediği altın-döviz fiyatları fırladı, herkesin yemek zorunda olduğu domatesin, biberin yüzünü göremez olduk. Tüm bunlar olurken bizler, ekonomik krizle uğraşan devletimizin yanında olup sabretmeye devam ettik ama sabrımız bitti. Çalışıp hak ettiğimiz geriye dönük alacaklarımızın önemsenmemesine karşı sabrımız bitti. Alın terimizin görmezden gelinmesine karşı öfkemiz her geçen gün büyüyor. Geriye dönük alacağımız paranın bu enflasyonist ortam karşısında pula dönüşmesinden dolayı evimize götüreceğimiz ekmek küçüldü, eridi, bitti."

"Emeğimizi hiçe saymayın"

"Ha şimdi, ha birazdan, ha yarın, ha yarından da yakın diyerek oyaladığınız biz sağlık işçileri artık seslerinin duyulmasını istiyor." denilen açıklamada, "Emeğimizi hiçe saymayın. Çocuğumuzun ekmeğine ortak olmayın. Herkese alacakları ödenirken sağlık işçisinin geriye dönük alacağına şahin kesildiniz. Alacak öderken bile işçiyi kadrosuna göre böldünüz. 699'lılara üvey evlat muamelesi yapmaya devam ediyorsunuz. Biz bu ayrımı yaşıyoruz. Bize geriye dönük ödemelerimizi vermeyi unuttuğunuz, bazı üniversite sağlık işçilerine de 3 taksitte ödenme vermeye kalkıyorsunuz. Emek üstüne tasarruf olmaz. Vatan görevi diyerek gece gündüz, pandemi de, depremde nefes almadan peşin çalıştıklarının karşılığı olan alacaklarını taksit taksit ödemek de ne? Geriye dönük alacaklarımızın tek seferde ve daha fazla geciktirilmeden ödenmesini istiyoruz." diye belirtildi. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.