Tehlike Oluşturan Ağır Hasarlı Binaların Yıkılması İsteniyor

Tehlike Oluşturan Ağır Hasarlı Binaların Yıkılması İsteniyor
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden biri olan Batman'da, çökme riski taşıyan ve endişeye neden olan ağır hasarlı binaların henüz yıkılmaması nedeniyle vatandaşlar ciddi şekilde tedirgin oluyor.

6 Şubat tarihinde meydana gelen depremden etkilenen Batman ilinde 100'den fazla ev ağır hasar gördü ve merkezdeki birçok apartman boşaltıldı.

Çökme riski taşıyan bu binalara, kapılarına uyru yasakları asıldı, ancak yine de yayalar ve araçlar bu binalardan geçmeye devam ediyor. Bina sakinleri ve yerel halk, her an yıkılabilecek bu binalar sebebiyle her gün hayatlarını korkuyla yaşadıklarını ifade ediyorlar.

Vatandaşlar, tehlike oluşturan ağır hasarlı binaların acil şekilde yıkılmaları gerektiğini belirtiyorlar ve yetkililere seslerini duyurmak için çaba sarfediyorlar.

Mehmet Sait Akgül

"Hurdacılar ve madde bağımlıları binamızı talan ediyor"

Depremde ağır hasar gören bir binadan çıkmak zorunda kalan Mehmet Sait Akgül şunları söyledi: "Binamız depremde ağır hasar aldı ve boşaltıldı. Şimdi binamız talan edilmektedir. Binamızın içine hurdacılar, çocuklar ve madde bağımlıları giriyor. Polis hiçbir şey yapmıyor. Binamızın her an yıkılma riski çok yüksek. Bina sakinleri korkudan binaya girmiyorlar, bu bölgeden geçmek de çoluk-çocuk için zor oluyor. Yetkililerin bir an önce gerekli tedbirleri almalarını bekliyoruz. Bina ve dükkân sahipleri mağdur durumda. Deprem sürecinden beri hiç para alamayan arkadaşlarımız da var."

Veysi Korkmaz

"Bir insan binanın altında kalırsa bunun hesabını kim verecek?"

Bina sakinlerinden Veysi Korkmaz, ağır hasarlı binaların yıkılması için yetkililerin bir çözüm bulmaları gerektiğini dile getirdi: "Burada esnafız ve işletmelerimiz burada. Binaya bağımlılar girip çıkıyorlar ve bu bölge insanlarının hayatını tehlikeye atıyor. Ağır hasarlı binanın önünden insanlar geçiyorlar. Her an her şey olabilir. Bir insan bu binanın altında kalırsa bunun hesabını kim verecek? Yetkililerden, deprem sırasında ağır hasar gören bu binanın bir çözüme kavuşturulmasını ve kısa sürede yıkılmasını talep ediyoruz."

Ayetullah Türeli

"Bu binalar her an yıkılabilir"

Boşaltılan binaların uyuşturucu bağımlılarının meskeni haline geldiğini belirten Ayetullah Türeli, "6 Şubat tarihinde yaşanan depremden dolayı çok sayıda bina ya yıkıldı ya da ağır hasar gördü. Özellikle Batman'da da ağır hasar gören binalarımız var. Ağır hasarlı olduğu için boşaltılan bir binamız var, bu da şimdi uyuşturucu kullanıcılarının meskeni haline gelmiş durumda. Bu binalar her an yıkılabilir. Bina yol güzergahında olduğu için gün içinde çok sayı

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.