THY'ye "En Sürdürülebilir Bayrak Taşıyıcı Hava Yolu" ödülü verildi...

THY'ye "En Sürdürülebilir Bayrak Taşıyıcı Hava Yolu" ödülü verildi...
THY, uluslararası finans dünyasının saygın kuruluşlarından World Finance dergisi tarafından "En Sürdürülebilir Bayrak Taşıyıcı Hava Yolu" ödülüne bir kez daha layık görüldüğü kaydedildi...

THY Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklamaya göre, havacılık sektöründe iklim krizi büyük zorlukları beraberinde getirirken, THY önemli adımlar atmaktadır. Şirket, CO2mission adlı karbon dengeleme platformunu hayata geçirmesi, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullanımı, uçak içinde sürdürülebilir ürünlerin kullanımı ve sürdürülebilir seyahat deneyimi sunmasıyla öne çıkmaktadır.

Bu özellikleriyle geçtiğimiz yıl dünya finans ve iş çevreleri tarafından büyük bir referans olarak kabul edilen World Finance dergisi tarafından "En Sürdürülebilir Bayrak Taşıyıcı Hava Yolu" ödülüne layık görülen THY, bu yıl da aynı ödülü almıştır.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, açıklamada yer alan görüşlerinde şirketin stratejik hedefleri arasında 3 yıl içinde dünyanın en önemli 3 havayolu şirketinden biri olmayı hedeflediğini belirtmiştir. Prof. Dr. Bolat, "Şirketimiz, '2050 Yılında Karbon Nötr Hava Yolu' olma taahhüdü doğrultusunda iklim değişikliğiyle mücadele planlarını uygulamaktadır. 2022 yılında başlattığımız Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı kullanımını 2023 yılında ilave hatlar ekleyerek yaygınlaştırdık." ifadelerini kullanmıştır.

THY, 2008 yılından bu yana 100'den fazla operasyonel optimizasyon projesi yürüterek karbon ayak izini azaltmaya çalışmaktadır. 2022 yılında 57 bin 581 ton yakıt tasarrufu sağlayarak 181 bin 379 ton sera gazı salınımını önlemiştir.

Kaynak:Anadolu Ajansı (AA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.