Uzmanlar, LGS öncesi öğrenci velilerine uyarıyor

Uzmanlar, LGS öncesi öğrenci velilerine uyarıyor
Psikolojik Danışman Nihat Ekincioğlu, LGS öncesi velilere seslenerek, "kaygılı olmaktan çok hem kendiniz hem de çocuğunuz için rahatlatıcı olun." dedi.

Ekincioğlu, 4 Haziran'da yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) öncesi öğrenci ve velilere tavsiyelerde bulundu.

"Sınavın her şeyin sonu olmadığını çocuklarınıza hissettirin"

Ekincioğlu şöyle dedi: "Sınavın her şeyin sonu olmadığını çocuklarınıza hissettirin. Her yıl sınava hazırlanan adaylarla birlikte aileler de bu zorlu süreçten geçiyor. Sınav tek başına kaygı yaratan bir durumken, bununla birlikte hazırlıklar, verilen emekler, beklentiler durumu zaman zaman daha kaygılı bir sürece çevirebiliyor. Sınav hayatımızın merkezi değil. Sınavdaki başarı çocuğumuzun tüm hayatını ve özelliklerini ölçen bir durum değil. Önemli olan çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı, mutlu olmaları. Bu nedenle kaygılı olmaktan çok hem kendiniz hem de çocuğunuz için rahatlatıcı olun. Ona güvendiğinizi, sınavın her şeyin bir sonu olmadığını hissettirin. İlerleyen yaşlarında sağlıklı, mutlu yetişkinler olmaları için kurdukları hayaller, kendileri için koydukları hedeflerle ilgili fikirlerinizi ifade edin. Fakat sizin istediklerinizi yapmaları konusunda baskı kurmayın. Anne-babası olarak bu yolda onlarla birlikte yürümeye özen gösterin. Sınava hazırlanan öğrenciler de 'ya başarısız olursam', 'sınav istediğim gibi geçmezse', 'ailemin emeklerine boşa çıkartacağım' gibi olumsuz düşünceler duygu durumlarında da sürekli değişiklere neden olacaktır. Çocuğunuzun bu duygularını da anlayarak ona güvendiğinizi, sınavın her şeyin sonu olmadığını hissettirin ya da söyleyin."

"Tek istekleri yanında olduğunuzu bilmek, desteğinizi hissetmek"

Sınava sayılı günler kala çalışma yoğunluğundan çıkarak adaylara kısa molalar verilmesinin sağlanması gerektiğini belirten Ekincioğlu şunları söyledi: "Arkadaşlarıyla birlikte zaman geçirmesine, açık hava yürüyüşlerine, birlikte bir film izlemelerine, sınav dışında sohbet etmelerine zemin hazırlayın. Bunlar hem çocuğunuzu rahatlatacak hem de yanında olduğunuzu hissettirecektir. Çocuklarınız sizin en kıymetlileriniz. Hayatlarındaki sınavlarında, tercihlerinde onların yanında olduğunuzu bilmek, desteğinizi hissetmek tek istekleri." (İLKHA)

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.