Uzmanlardan LGS öncesi öğrenci velilerine uyarı

Uzmanlardan LGS öncesi öğrenci velilerine uyarı
Psikolojik Danışman Nihat Ekincioğlu, LGS öncesi velilere seslenerek, "kaygılı olmaktan çok hem kendiniz hem de çocuğunuz için rahatlatıcı olun." dedi.

4 Haziran'da gerçekleştirilecek olan LGS sınavı öncesi, öğrenci ve velilere önerilerde bulunan Ekincioğlu'na göre, "Sınavın her şeyin sonu olmadığını çocuklarınıza hissettirin". Sınavın ortaya çıkardığı kaygıyı hafifletmenin yanı sıra, çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığına da dikkat edilmesi gerekiyor. Onların yanında olduğunuzu ve desteğinizi hissettirerek, sınav stresinin hafiflemesinde önemli bir rol oynayabilirsiniz.

“Sınavın her şeyin sonu olmadığını çocuklarınıza hissettirin”

Ekincioğlu, "Sınavın her şeyin sonu olmadığını çocuklarınıza hissettirin. Biliyoruz ki her yıl sınava hazırlanan adaylarla birlikte aileler de bu zorlu süreçten geçiyor. Sınav tek başına kaygı yaratan bir durumken, bununla beraber hazırlıklar, verilen emekler, beklentiler durumu zaman zaman daha kaygılı bir sürece çevirebiliyor. Şunu unutmamalıyız ki sınav hayatımızın merkezi değil. Sınavdaki başarı çocuğumuzun tüm hayatını, özelliklerini ölçen bir durum değil. Önemli olan çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı, mutlu olmaları. Bu nedenle kaygılı olmaktan çok hem kendiniz hem de çocuğunuz için rahatlatıcı olun. Ona güvendiğinizi, sınavın her şeyin bir sonu olmadığını hissettirin İlerleyen yaşlarında sağlıklı, mutlu yetişkinler olmaları için kurdukları hayaller, kendileri için koydukları hedeflerle ilgili fikirlerinizi ifade edin. Fakat sizin istediklerinizi yapmaları konusunda onlara baskı kurmayın. Anne-babası olarak bu yolda onlarla birlikte yürümeye özen gösterin. Sınava hazırlanan öğrenciler de ‘ya başarısız olursam’, ‘sınav istediğim gibi geçmezse’, ‘ailemin emeklerine boşa çıkartacağım’ gibi olumsuz düşünceler duygu durumlarında da sürekli değişiklere neden olacaktır. Çocuğunuzun bu duygularını da anlayarak ona güvendiğinizi, sınavın her şeyin sonu olmadığını ona hissettirin ya da söyleyin." ifadelerini kullandı.

“Tek istekleri yanında olduğunuzu bilmek, desteğinizi hissetmek”

Sınav günü yaklaşırken, çalışma yoğunluğundan kısa molalar verilmesi ve arkadaşlarıyla birlikte zaman geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Ekincioğlu, "Açık hava yürüyüşleri yapın, birlikte film izleyin veya sınav dışında sohbet edin. Bu tür aktiviteler hem çocukların rahatlamasına hem de yanlarında olduğunuzu hissetmelerine yardımcı olacaktır. Çocuklarınız sizin için çok önemlidir. Hayatlarındaki sınavlarında ve tercihlerinde onların yanında olduğunuzu ve desteğinizi hissettirmek, tek istekleridir." ifadelerine yer verdi. (İLKHA)

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.