Yalnızca 15 Gün Açık Kalan Endemik Siirt Adaçayı Korunuyor

Yalnızca 15 Gün Açık Kalan Endemik Siirt Adaçayı Korunuyor
Siirt'in Tillo ilçesinde yetişen endemik Salvia Siirtica veya Siirt adaçayı, yılda sadece 15 gün boyunca açmaktadır ve yetiştirildiği alanda koparıldığı takdirde ağır bir para cezası söz konusudur.

Köylüler, bu nadir bitki türünü korumak için doğal yaşam alanlarını çitle çevirerek desteklemektedir.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, endemik bitkinin sadece Tillo'da yetiştiğini keşfettikten yaklaşık 10 yıl önce koruma bölgesi ilan etmiştir. Her yıl ilkbaharda açan bitkinin yetiştiği mezarlık alanı koruma altındadır.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Nevzat Amcalar, endemik bitkinin nesli kritik tehlike "CR" altında olduğunu açıklamıştır. Nadir bitki türü, popülasyondaki birey sayısının azlığı nedeniyle tek yaşama alanına sahiptir. Mayıs ayında sadece 15 ila 20 gün boyunca çiçek açan bitkinin koparılması, 244 bin 315 lira para cezasıyla sonuçlanmaktadır.

Köylülerden Sinan İmre, bitkinin nadir bir tür olduğuna dikkat çekerek, ekiplerin bitkiyi çevreleyerek koruma altına aldıklarını ve kendilerinin de bitkiyi gözetlediklerini söylemiştir. Amcalar, vatandaşların bu nadir bitki türüne karşı duyarlı olmalarını ve Siirt adaçayını korumak için destek sağlamalarını istemiştir.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.