Uzman Doktor Uyardı: Fazla Tüketilmesi Kolon Kanseri Riskini Arttırıyor

Genel Cerrahi ve Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Dr. Mehmet Güzel, ihtiyaç fazlası kırmızı et tüketiminin kolon kanseri riskini artırdığını belirtiyor.

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan Genel Cerrahi ve Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Dr. Mehmet Güzel, Türkiye'de yılda 22 bin kişiye kolon kanseri tanısı konulduğunu ve bunlardan yaklaşık 12 bininin yaşamını yitirdiğini belirtiyor.

mutki-fotoshop-2024-02-26t123529-134.jpg

"Türkiye'de yılda 22 bin kişiye kolon kanseri tanısı konulmaktadır"

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, kalın bağırsak kanserinin kalp damar hastalıklarından sonra en fazla ölüme neden olan hastalıklardan biri olduğunu vurgulayan Dr. Güzel, “Kalın bağırsak kanseri kalp damar hastalıklarından sonra Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre en fazla ölüm nedeni olarak yer almaktadır. Kanser hastalıkları arasında ise Akciğer, meme, prostat kanserinde sonra dördündü sıklıkta görülmektedir. Türkiye’de 2022 verilerine göre yılda 22 bin kişiye kolon kanseri tanısı konulmaktadır bunların yaklaşık 12 bini vefat etmektedir” dedi.

mutki-fotoshop-2024-02-26t123514-710.jpg

"Kolonoskopi yapmakta fayda vardır"

Hastalığının belirtileri hakkında bilgiler paylaşan Güzel, “Kalın bağırsak hastalığında belirtileri ise tuvalet alışkanlıkları çok önemli yer tutmaktadır. Eğer tuvalet alışkanlığında değişiklik söz konusu ise uzun süre kabızlık ve kana ve kilo kaybı söz konusu ise kalın bağırsak tümörü açısından şüpheli duruma gelmişti. Bu noktada kolonoskopi yapmakta fayda vardır” ifadelerini kullandı.

mutki-fotoshop-2024-02-26t123445-805.jpg

"Kalın bağırsak kanseri şüphesi olanlar kesinlikle kolonoskopi yaptırmalıdır"

Kalın bağırsak kanserinin erkeklerde daha fazla göründüğünü aktaran Gül, “Kalın bağırsak kanserinden korunmaların yolları için ise egzersiz, D ve B vitamini, kalsiyum içeren gıdaların tüketilmesi kırmızı etli ürünlerden uzak durulması gerekiyor. Bitkisel ürünlere ağırlık vermek lazım. Kalın bağırsak kanseri şüphesi olanlar kesinlikle kolonoskopi yaptırmalıdır. Kalın bağırsak kanseri erkeklerde biraz daha fazla görülmektedir” diye konuştu. (İHA)

Kaynak:İhlas Haber Ajansı (İHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.