Yazın çocukları bekleyen hastalıklara dikkat!

Yazın çocukları bekleyen hastalıklara dikkat!
 Muhabir
Yaz mevsimi çocuklar için tatil, eğlence ve aktivite demek. Ancak yazın da çocukları tehdit eden bazı hastalıklar var. Uzmanlar, yaz aylarında çocukların sağlığını korumak için önleyici tedbirler alınması gerektiğini vurguluyor.

El-ayak-ağız hastalığı, idrar yolu enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu ve gıda zehirlenmesi gibi hastalıkların yaz aylarında çocuklarda daha sık görüldüğünü belirten Günhar, bu hastalıklardan korunmak için alınabilecek önlemleri şöyle sıraladı:

  • El-ayak-ağız hastalığından korunmak için hasta kişilerle temas etmekten kaçınılmalı, eller sık sık yıkanmalı, havuz sularının yutulmamasına dikkat edilmeli.
  • İdrar yolu enfeksiyonundan korunmak için ıslak mayo ve bikini ile güneşlenmekten kaçınılmalı, bol su içilmeli, idrar yapma ihtiyacı ertelenmemeli.
  • Kulak enfeksiyonundan korunmak için kulaklar yüzme sonrası iyice kurulanmalı, kulak içine pamuk veya kulak tıkacı sokulmamalı, uçak yolculuğunda sakız çiğnenmeli veya esneme hareketi yapılmalı.
  • Gıda zehirlenmesinden korunmak için sebze ve meyveler iyice yıkanmalı, gıdalar uygun sıcaklıkta pişirilmeli ve saklanmalı, gıda ve kapların çapraz bulaşmasına izin verilmemeli.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.