Yeni Bir Umut: Kanser Aşısı Gelmek Üzere

Yeni Bir Umut: Kanser Aşısı Gelmek Üzere
İngiliz hükümeti ve Alman biyoteknoloji firması BioNTech, umut vaat eden bir gelişme için önemli bir işbirliği anlaşması imzaladı. Taraflar, yeni bir kanser aşısının denemeleri üzerinde ortak çalışma yapacaklar.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara tarafından yapılan açıklamaya göre, İngiliz hükümeti ve BioNTech arasında imzalanan anlaşma ile 2030 yılına kadar 10 bin hasta üzerinde yeni kanser aşısı denemeleri gerçekleştirileceği duyuruldu.

Yapılan açıklamada, ocak ayında imzalanan mutabakat zaptına dayanan bu ortaklığın, kanser hastalarının en son kanser denemelerine ve geliştirilmekte olan tedavilere daha kolay erişim sağlamalarını amaçladığı belirtildi. Aynı zamanda, bu anlaşmanın bağışıklık sistemini kanser hücrelerini tanıması ve ortadan kaldırması için uyararak hassas immünoterapilerin kullanımını içeren İngiltere merkezli klinik çalışmaları kapsadığı ifade edildi. Anlaşmanın hedefinin 2030 yılına kadar 10 bin kadar hastanın kişiselleştirilmiş tedavilere erişimini sağlamak olduğu vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, kişiselleştirilmiş kanser aşısı denemelerine katılmak isteyen kanser hastalarından oluşan bir veri tabanının oluşturulacağı ve çalışmanın erken ve geç evre kanserli hastalara yardımcı olmayı amaçladığı belirtildi. Başarılı olması durumunda, kanser aşılarının standart tedavinin bir parçası haline gelebileceği de vurgulandı.

Bu anlaşma, kanser tedavisinde yeni bir dönem açarak hastalara umut ve daha etkili tedavi seçenekleri sunmayı hedeflemektedir.

Kaynak:Anadolu Ajansı (AA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.