Bitlis Medreseleri

Bitlis Medreseleri
Bitlis, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan tarihi ve kültürel bir şehirdir. Bitlis, Selçuklu, Moğol, İlhanlı, Akkoyunlu, Safevi, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve 600’ün üzerinde tescilli tarihi yapıyı barındırıyor

Bitlis medreseleri o dönemde eğitim, öğretim ve kültür hizmetlerinin verildiği önemli mekânlardı. Bu medreseler açık ve kapalı avlulardan oluşan bir plana göre inşa edilmiştir. Yapı malzemesi olarak Bitlis’e özgü kesme taşlar kullanılmış, üzerleri de toprak damla örtülmüştür. Bitlis’te bulunan medreselerin bazıları şunlardır:

Geylani Medresesi

Geylani Medresesi, Bitlis’in Güroymak ilçesinde yer alan bir medresedir. Medrese, 13. yüzyılda Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. Medrese, Geylani Tarikatı’nın kurucusu olan Abdülkadir Geylani’nin adını taşımaktadır. Medrese, kare planlı ve tek katlı bir yapıdır. Medresenin giriş kapısı üzerinde geometrik ve bitkisel motiflerle süslü bir kitabe bulunmaktadır. Medresenin içinde 12 adet hücre ve bir mescit yer almaktadır.

İhlasiye Medresesi

İhlasiye Medresesi, Bitlis merkezde bulunan bir medresedir. Medrese, 1216 yılında Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. Medrese, döneminin en önde gelen bilim merkezlerinden biri konumundadır. Kitabesine göre 1589 tarihinde Bitlis hanlarından 5. Şerefhan tarafından onarılmıştır. Bu şaheserin mimari görünümü Selçuklu hanedanının tüm estetik özelliklerini korumaktadır ve bir arkeoloji müzesi olarak kullanılmak üzere restore edilmiştir.

İslahiye Medresesi

İslahiye Medresesi, Bitlis merkezde bulunan bir medresedir. Medrese, 16. yüzyılın sonlarında Bitlis hanlarından 6. Şerefhan tarafından yaptırılmıştır. Medrese, kare planlı ve tek katlı bir yapıdır. Medresenin giriş kapısı üzerinde geometrik ve bitkisel motiflerle süslü bir kitabe bulunmaktadır. Medresenin içinde 12 adet hücre ve bir mescit yer almaktadır.

Kasrık Medresesi

Kasrık Medresesi, Bitlis’in Hizan ilçesinde yer alan bir medresedir. Medrese, 13. yüzyılın sonlarında İlhanlılar döneminde yaptırılmıştır. Medrese, Kasrık Köyü’nün yakınında bulunan Kasrık Kalesi’nin içindedir. Medrese, dikdörtgen planlı ve iki katlı bir yapıdır. Medresenin giriş kapısı üzerinde geometrik ve bitkisel motiflerle süslü bir kitabe bulunmaktadır. Medresenin içinde 16 adet hücre ve bir mescit yer almaktadır.

Norşin Medresesi

Norşin Medresesi, Bitlis’in Hizan ilçesine bağlı Norşin Köyü’nde yer alan bir medresedir. Medrese, 14. yüzyılın başlarında İlhanlılar döneminde yaptırılmıştır. Medrese, Norşin Köyü’nün merkezinde bulunmaktadır. Medrese, kare planlı ve tek katlı bir yapıdır. Medresenin giriş kapısı üzerinde geometrik ve bitkisel motiflerle süslü bir kitabe bulunmaktadır. Medresenin içinde 12 adet hücre ve bir mescit yer almaktadır.

Ohin Medresesi

Ohin Medresesi, Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Ohin Köyü’nde yer alan bir medresedir. Medrese, 13. yüzyılın sonlarında Selçuklular döneminde yaptırılmıştır. Medrese, Ohin Köyü’nün girişinde bulunmaktadır. Medrese, dikdörtgen planlı ve tek katlı bir yapıdır. Medresenin giriş kapısı üzerinde geometrik ve bitkisel motiflerle süslü bir kitabe bulunmaktadır. Medresenin içinde 12 adet hücre ve bir mescit yer almaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.